Wartość w tym polu lepiej sprawdzić, zanim zrobi to policja. Nowy mandat w tym przypadku to 3000 zł

Wartość w tym polu lepiej sprawdzić, zanim zrobi to policja. Nowy mandat w tym przypadku to 3000 zł

kierowca OPŁATY od 1 stycznia

Podaj dalej

Nowy taryfikator ze zmianami wprowadzonymi w 2022 roku zwiększył znacząco sankcje i nie jeden mandat jest dziś drastycznie wysoki. Wśród najczęściej spotykanych scenariuszy na polskich drogach jest odkrycie przez policjantów, że pole F2 dowodu rejestracyjnego samochodu w rzeczywistości wygląda nieco inaczej.

Wartość w tym polu jest bardzo istotna – lepiej ją sprawdzić, niż się pomylić

Co dokładnie oznacza pole F2 w dowodzie rejestracyjnym? W skrócie DMC kryje się dopuszczalna masa całkowita pojazdu. To największa wartość określona w przepisach o warunkach technicznych, masa pojazdu, obciążonego osobami i ładunkiem. Przekroczenie jej jest wykroczeniem, a sankcje są drastycznie wysokie po zmianach prawa.

Tymczasem podczas policyjnych kontroli scenariusz z przekroczeniem DMC dostawczaka wynoszącej 3,5 tony jest więcej niż popularny. Takie spotkanie zawsze kończy się źle dla kierowcy i jego finansów. To dlatego, że niezależnie od tego, czy jest to samochód osobowy, czy dostawczy- nie pojedzie dalej. Warunkiem jest pozbycie się „nadbagażu”.

kierowca DMC freepik mandat
Ministerstwo Infrastruktury

Kolejna sankcja to drastyczny mandat nawet na 3 000 zł

Przepisy traktują przeładowanie samochodu surowo, więc mandat za korzystanie z niego w sposób zagrażający bezpieczeństwu osób na drodze i w samochodzie wyceniono nawet na 3 000 zł. W dalszej kolejności na ich konto trafi 15 punktów karnych.

Wbrew pozorom przepis ten idzie łatwo złamać, co często robią nieświadomi problemów właściciele samochodów osobowych. Wystarczy, że kierowca posiada prawo jazdy kategorii B, a samochód w pozycji F2 dowodu rejestracyjnego ma DMC równe np.5 ton. Wówczas prowadzi samochód bez stosownego uprawnienia. Według nowego taryfikatora mandatów grzywna w takim przypadku to minimum 1500 zł.

Dziś 3,5 tony to coraz mniej dla kierowcy, bo wiele samochodów osobowych waży niewiele mniej. Na przykład, gdyby kupił Audi Q7 z silnikiem 4,2 TDI znalazłby się bardzo blisko maksimum przewidzianego dla prawa jazdy kat. B. To dlatego, że DMC tego samochodu wynosi 3135 kg.

NIE PRZEGAP

Właściciele samochodów spalinowych zostawiają auta w domach. Nowe „zielone” opłaty to finansowy koszmar

Od 2025 nowy podatek dla kierowców! Niektórzy zapłacą nawet 540 zł miesięcznie

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News