W życie weszła nowa ustawa i nowy ważny dla Polaków dodatek. Mają 30 dni, by złożyć wniosek

W życie weszła nowa ustawa i nowy ważny dla Polaków dodatek. Mają 30 dni, by złożyć wniosek

ubezpieczenie oc obowiązkowe nowe rower rowerzysta rowerzyści pieszy piesi

Podaj dalej

Paliwa niezbędne do ogrzewania domów, a także w przemyśle i rolnictwie drenują kieszenie Polaków, co starają się załagodzić rządzący, wprowadzając dodatek na różne jego rodzaje. Prezydent właśnie podpisał nową ustawę, która wprowadza takie rozwiązanie. Tym razem działania osłonowe odczują między innymi mieszkańcy bloków, szpitale, żłobki i szkoły.

Nowy dodatek jak tarcza będzie bronić rachunków Polaków mieszkających w blokach

Ustawa o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych, to dodatek dla Polaków, którzy korzystają z gazu, a których w 2023 roku dosięgnie wyższy podatek VAT. Dzięki niej mogą liczyć na zwrot wydatków za jego używanie. Niestety nie wszyscy.

W ramach ustawy, stanowiącej tzw. tarczę energetyczną w 2023 roku, na wsparcie mogą liczyć gospodarstwa domowe oraz tzw. podmioty wrażliwe, czyli np. spółdzielnie mieszkaniowe, szkoły, przedszkola, czy szpitale- o ile korzystają z gazu.

Rządowe wsparcie ma polegać na utrzymaniu cen gazu w 2023 na obecnym poziomie tj.200,17 zł/MWh oraz cen dystrybucji gazu. Na skutek tych działań przedsiębiorstwa energetyczne dostaną rekompensatę. Ustawa zakłada także refundację poniesionych kosztów podatku VAT za gaz. Tę można uzyskać, składając wniosek, ale nie wszyscy ją dostaną.

tanszy gaz dodatek
fot. pixabay

Rachunki za gaz i tak wzrosną od 2023 roku

Warto pamiętać, że w tym roku wraca wyższy podatek VAT na gaz, pomimo zamrożenia taryfy” dla gospodarstw domowych i tzw. odbiorców wrażliwych. Od lutego 2022 r stawka VAT wynosiła 0%, a teraz do cen gazu i opłat za jego dostawy trzeba doliczyć 23% podatku.

W rezultacie najbardziej ucierpią finansowo ci, którzy korzystają z gazu do ogrzewania w blokach, a najmniej, posiadacze samych kuchenek gazowych. Dlatego na zwrot wydatków na 23% VAT mogą liczyć jedynie ci, którym gaz służy do ogrzewania mieszkania. Nie wszyscy, bo w ustawie przewidziano kryterium dochodowe. Wynosi ono 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego i 1500 zł/os. dla gospodarstw wieloosobowych.

Na dodatek w postaci zwrotu wydatków na wyższy VAT może według rządzących liczyć ok.300 tysięcy gospodarstw domowych. Biorąc pod uwagę, że jest ich w Polsce ponad 13 milionów, jest to niewielki odsetek. Wszyscy, którzy wymagania spełniają mogą złożyć wniosek o zwrot VAT za gaz. Wzór jest dostępny tutaj. Należy pamiętać, by załączyć do niego deklarację CEEB oraz fakturę za gaz na 2023 rok.

Termin na złożenie wniosku we właściwym urzędzie gminy wynosi 30 dni od dnia otrzymania faktury.

NIE PRZEGAP

Dostali to do skrzynek i oniemieli- rachunki nawet na 8000 zł. Tyle niektórzy dopłacą, bo dostali dodatek na węgiel?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News