Pakiety pomocy przeszły reformę na skutek inflacji, a w związku z wysokimi kosztami życia wśród nich pojawiły się takie, jak dodatek wypłacany co miesiąc lub jednorazowo. To wielka reforma w świadczeniach, jakich do tej pory nie było. Nie o wszystkich Polacy wiedzą, a mogliby z nich skorzystać, zwłaszcza jeśli cieżko im utrzymywać swoje gospodarstwa domowe.
Tysiące Polaków może się starać o taki dodatek w tym roku
Reforma w świadczeniach, jaka miała miejsce od stycznia spowodowałą, że Polacy mogą się starać o nowy dodatek. To spore wsparcie dla tych polskich gospodarstw domowych, które funkcjonują w Niemczech. Od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje nowy dodatek „Wohngeld Plus”.
To zasiłek mieszkaniowy, który na skutek reformy przepisów może dostać trzy razy więcej osób niż mogło wcześniej. Kluczowym kryterium jest oczywiście dochód. Dlatego na takie wsparcie może moga liczyć osoby samotne i gospodarstwa domowe żyjące tuż powyżej podstawowej granicy bezpieczeństwa.
Zakłada się, że z dodatku „Wohngeld Plus” skorzysta w tym roku 4,5 miliona osób. W rezultacie najemcy i właściciele mniej zarabiający będa mogli poczuć się bezpieczniej w swoich mieszkaniach.

Ile pieniędzy otrzyma gospodarstwo domowe?
Wysokość dodatku mieszkaniowego wyniesie nawet około 370 euro miesięcznie. Konkretna wysokość wsparcia zależy od dokonania obliczeń. Będzie zależna od:
– liczby członków gospodarstwa domowego, jaką należy uwzględnić,
– czynszu,
-powierzchni mieszkalnej lub obciążeń w przypadku lokalu mieszkalnego zajmowanego przez właściciela,
-całkowitego dochodu osoby lub członków gospodarstwa domowego, które należy wziąć pod uwagę.
Dokładna wysokość zasiłku mieszkaniowego zostanie zweryfikowana i ustalona przez lokalny urząd ds. zasiłków mieszkaniowych.
Składnik w postaci kosztów ogrzewania staje się stałą częścią dodatku mieszkaniowego. Jest klasyfikowany w zależności od liczby osób. Średnio wszystkim osobom rekompensuje się dodatkowe koszty wynikające z podwojenia cen w stosunku do 2020 roku.
Gdzie można składać wniosk o dodatek na mieszkanie?
O taki dodatek mieszkaniowy można ubiegać się w lokalnych biurach ds. zasiłków mieszkaniowych administracji gminnej, miejskiej, urzędowej lub powiatowej. Tom mozna pobrać odpowiednie formularze wniosków i uzyskać kompleksowe porady.
Wiele krajów związkowych udostepnia możliwość złożenia wniosku przez aplikację online na swoich stronach internetowych. Koszty dodatku mieszkaniowego w połowie finansuje rząd federalny, a drugą połowę dopłacają kraje związkowe.
NIE PRZEGAP
Na ten nowy dodatek załapie się sporo Polaków. Kwota robi wrażenie- jest czterocyfrowa