Volkswagen kupuje udziały w firmie wynajmującej samochody Europcar

Volkswagen kupuje udziały w firmie wynajmującej samochody Europcar

Volkswagen inwestuje w Europcar

Podaj dalej

Volkswagen dostał zielone światło od europejskiego urzędu antymonopolowego i może zainwestować w firmę oferującą samochody na wynajem Europcar (EUCAR.PA). Producent oficjalnie poinformował o tym fakcie w środę.

Volkswagen stawia na rozległą międzynarodową sieć Europcar

Jak pisze Reuters, francuski regulator rynku giełdowego AMF wyznaczył datę 10 czerwca jako końcową na wstępne przyjmowanie ofert przez inwestorów. Jeśli ich liczba będzie niewystarczająca, to okres ten zostanie być może przedłużony o kolejne 10 dni.

Volkswagen, wraz z partnerami konsorcjum: firmą zarządzającą aktywami Attestor Limited i holenderską grupą Pon Holdings BV, oferują 0,50 euro (0,53 USD) za akcję Europcar. Kwota może się zwiększyć o 0,01 euro za akcję, jeśli 90% akcjonariuszy przyjmie ofertę.

Inwestorzy posiadający 68% akcji Europcar już zgodzili się na złożenie oferty. To w świetle francuskich przepisów dotyczących przejęć dałoby konsorcjum kontrolę nad grupą wypożyczalni samochodów.

„Europcar zapewnia zaawansowane możliwości zarządzania flotą, a także szeroką sieć stacji na głównych lotniskach, dworcach kolejowych i w miastach oraz pomoże przyspieszyć realizację przez Volkswagena ambitnych celów w zakresie usług mobilności”– powiedział cytowany przez Reuters dyrektor generalny Volkswagena Herbert Diess.

volkswagen inwestuje w europcar

Europcar będzie potrzebował kilkuset milionów euro na inwestycje

Konsorcjum dąży do przymusowego wykupu, aby uzyskać większy wpływ na podejmowanie strategicznych decyzji.

„Opowiadamy się za przymusowym wykupem, ale nie jest to konieczne. Możemy podejmować wszystkie decyzje biznesowe mając 68% udziałów w konsorcjum” – powiedział Dahlheim. „Wierzymy, że car-sharing jest ważny z punktu widzenia klientów, ale może być prowadzony z zyskiem tylko wtedy, gdy uzupełnia biznes wynajmu samochodów”.

Europcar będzie potrzebował kilkuset milionów euro inwestycji na modernizację infrastruktury IT, finansowanej z własnych przepływów pieniężnych wypożyczalni samochodów.

Ogłoszona w zeszłym roku strategia Volkswagena na rok 2030 przewiduje, że oprogramowanie i usługi będą motorem wzrostu globalnego rynku motoryzacyjnego. Jego wartość do końca dekady wzrośnie ponad dwukrotnie, do gigantycznych 5 bilionów euro.

Volkswagen ID.4 GTX jest lepszy niż Tesla. Zasilany akumulatorami LG model właśnie pobił rekord Guinnessa wydajności!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News