Uważaj! Ruszył sezon jesienno-zimowy i sypią się mandaty. Szybko stracisz nawet 500 zł

Uważaj! Ruszył sezon jesienno-zimowy i sypią się mandaty. Szybko stracisz nawet 500 zł

ruszyl sezon na mandaty musisz na to uważać

Podaj dalej

Jesień i zima w kalendarzu to pora roku, w której kierowcy odkrywają skutki swoich zaniedbań, a policjanci mają okazje, by rozdawać za nie mandaty. Dlatego najlepiej jak się zapoznasz z faktami i listą rzeczy, na jakie musisz teraz zwrócić szczególną uwagę. Każdy mandat to deficyt w budżecie domowym, a niektóre z nich wynoszą nawet 500 zł.

Mandaty sypią się jak liście z drzew. Kierowcy muszą teraz bardzo uważać

Nadejście listopada zwiastuje gorsze warunki pogodowe i większe możliwości, by na konto kierowców wpadały mandaty.
W najbliższych miesiącach na drogach czyha mnóstwo wyzwań ze względu na pogarszającą się widoczność na drodze. A policjanci mają dużo więcej możliwości karania kierowców niż w okresie letnim. Za co możesz teraz dostać mandat?

Możliwości jest wiele, począwszy od zachowania wobec przechodniów po niewłaściwe światła. Kierowcy zapominają o tym, że szybciej zapadający zmrok i duża wilgotność powietrza, mogą przyczynić się do tego, że ubędzie im pieniędzy w portfelu. Jedno z listy poniższych zaniedbań może kosztować kierowcę utratę 500 zł.

Funkcjonariusze mają szeroki wachlarz możliwości- od 20 do 500 złotych

Prawidłowe oświetlenie samochodu to teraz priorytet. Szybciej zapadający zmrok, mgły spowodowane dużą wilgotnością i deszcz wymagają by samochód był zarówno widoczny na drodze jak i nie oślepiał jadących z naprzeciwka.

W tej sytuacji przepalona żarówka to pewny mandat, bo ciężko jest wyjść bez szwanku ze spotkania z cyklopem po zmroku. Policjanci kładą duży nacisk nie tylko na widzialność, ale i widoczność, co w przypadku niesprawnej żarówki oznacza mandat i groźbę wycofania auta z ruchu. To zaniedbanie według taryfikatora kosztuje od 20 do 500 zł.

Wielu kierowców odkrywa jesienią fakt, że posiadają światła do jazdy dziennej. Kiedy o ich istnieniu informują funkcjonariusze policji to dość kosztowna informacja. Dlatego przypominamy, że gdy tylko na zewnątrz pojawi się mżawka, mgła lub deszcz masz obowiązek korzystać ze świateł mijania. Ich brak oznacza mandat w wysokości 200 zł i 2 punkty karne.

Kierowcy przesadzają ze światłami przeciwmgłowymi i płacą mandaty

Korzystanie z tylnych świateł przeciwmgłowych, gdy na drodze pojawi się gęsta mgła, jest zasadne. Niestety kierowcy zapominają, że mogą ich używać jedynie w takich warunkach ze względu na intensywne światło jakie generują.

Kiedy warunki na drodze się poprawią, należy je po prostu wyłączyć. W przeciwnym razie zapłacisz 100 zł i otrzymasz 2 punkty karne.

ruszyl sezon na mandaty musisz na to uważać
Freepik

Za brudne szyby zapłacisz nawet 500 zł

Trudne warunki drogowe wymagają nie tylko prawidłowego oświetlenia, ale i dobrej widoczności. Jazda samochodem z mocno zabrudzoną szybą to spore ryzyko, co oznacza, że zaniedbania tej kwestii to dla policjanta świetna okazja, by wręczyć ci mandat.

Według przepisów kara za brudną szybę wynosi od 20 do 500 zł. Należy pamiętać, że fakt iż brudne szyby są następstwem awarii spryskiwacza czy braku płynu, nie mają tu żadnego znaczenia.

Nie uważasz na przechodniów i na nich chlapiesz? Pewnie nie wiesz, że to kosztowny błąd

W wyniku jesiennych opadów deszczu na drogach pojawiają się kałuże, których na jezdniach nie brakuje. O ile dla kierowcy ten fakt nie ma większego kierowca, o tyle ochlapanie pieszego niesie za sobą bolesne konsekwencje.

Ten błąd oznacza nie tylko mandat w wysokości od 20 do 500 zł, ale i możliwość spotkania się w sądzie z poszkodowanym. Pieszy zawsze może skorzystać z możliwości wniesienia pozwu cywilnego, za ziszczenie ubrań. Mówi o tym art. 288 Kodeksu Karnego.

Gęsta mgła nie oznacza, że możesz wszędzie zatrzymać auto

Zasada, która mówi, że w przypadku gęstej mgły znacznie ograniczającej widoczność kierowca może się zatrzymać i poczekać aż opadnie, jest prosta. Problem w tym, że kierowcy nie zwracają uwagi na miejsce, w którym to robią.

To bardzo ważne, bowiem zatrzymanie samochodu częściowo na poboczu i drodze grozi wypadkiem. Za takie zachowanie kierowca dostanie mandat 500 zł i aż 6 punktów karnych. Dlatego najlepiej zjechać na parking lub inne bezpieczne miejsce w bezpiecznej odległości od jezdni.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News