Średnio to nawet 29 000 zł z takim wnioskiem do ZUS
ZUS w komunikacie prasowym informuje, że oferuje spore pieniądze do oddania. To część składek emerytalnych, które można dziedziczyć. Polacy o tym nie wiedzą, a takich pieniędzy nie wypłaca się z automatu.
Konkretnie pieniądze, o jakich mówi instytucja to składki przekazywane na konto emerytalne w ramach OFE oraz na tzw. subkonto w ZUS. Wiadomo bowiem że środki zgromadzone na głównym koncie państwowej instytucji nie podlegają dziedziczeniu. To często są spore kwoty, dlatego ZUS wyjaśnia jak się o nie starać i kto taki wniosek może złożyć. Z danych bowiem wynika, że na subkontach osób zmarłych znajduje się średnio po 29 tys. zł.

Osoby wskazane przez zmarłego lub spadkobiercy
Wniosek do ZUS o wypłatę wspomnianych powyżej pieniędzy mogą składać osoby, które uzyskały prawo do dziedziczenia. To na mocy wskazania zmarłego, bądź są jej spadkobiercami. ZUS to wyjaśnia w następujący sposób.
Od razu wyjaśniam, że prawo do dziedziczenia mają osoby wskazane przez zmarłego, który był członkiem OFE oraz tego, który wprawdzie do OFE nie przystąpił, ale urodził się po 1968 r. Jeśli zmarły nie złożył żadnej dyspozycji dotyczącej dziedziczenia – środki wchodzą w skład masy spadkowej. Krótko mówiąc oznacza to, że wszyscy, którzy urodzili się przed tą datą, posiadają subkonto tylko wtedy, gdy należą do otwartego funduszu emerytalnego (OFE) – mówi rzecznik prasowy ZUS, Iwona Kowalska-Matis.
Wyliczono, że na subkonto w ZUS (z tzw. II filaru) osób urodzonych po 1968 r, które nie były członkami OFE, trafia 7,3% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne. Jak informują urzędnicy, inaczej jest, jeśli jest się członkiem otwartego funduszu emerytalnego i złożyło się w ZUS oświadczenie o przekazywaniu składek do OFE.
W takiej sytuacji 2,92% składki emerytalnej trafia do OFE, a 4,38% na ZUS. Był czas, że każda osoba należąca kiedyś do OFE mogła to zmienić. Wtedy całe 7,3% składki emerytalnej trafiało wyłącznie na subkonto w ZUS.
Mówiąc prościej, wszyscy, którzy urodzili się przed tą datą, posiadają subkonto TYLKO wtedy, gdy należą do otwartego funduszu emerytalnego (OFE) – mówi Kowalska-Matis.
Kto może składać już wnioski do ZUS?
Jak czytamy w komunikacie prasowym, składki pochodzące z subkonta lub z OFE mogą odziedziczyć małżonkowie i osoby wskazane przez zmarłego. Połowa takich pieniędzy z subkonta w ZUS i OFE w okresie trwania wspólności majątkowej przekazywana trafia na subkonto i rachunek w OFE współmałżonka. Pozostałą część dzieli się między osoby wskazanie przez ubezpieczonego. Inaczej jest, gdy zmarły nie złożył żadnej dyspozycji dotyczącej dziedziczenia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że aby uzyskać wypłatę z subkonta wystarczy przyjść i złożyć odpowiedni wniosek. Formularze dotyczące subkonta są dostępne na stronie instytucji.
Co ważne, warto wiedzieć, w którym OFE osoba zmarła gromadziła swoje środki. To dlatego, że ZUS takiej informacji udziela tylko osobom posiadającym prawomocny akt dziedziczenia spadku. Jeśli przyjdzie się starać o odzyskanie środków osoby, która już osiągnęła wiek emerytalny, to jej wszystkie środki są na subkoncie w ZUS. Tak samo, jeśli nie jest członkiem OFE.
W pozostałych przypadkach podział środków na wniosek osoby uprawnionej zaczyna się w OFE. Fundusz ma wówczas obowiązek poinformowania ZUS-u w terminie 14 dni od dokonania podziału, o osobach, na których rzecz podzielił zgromadzone na rachunku środki. W dalszej kolejności urząd w ten sam sposób podzieli środki z subkonta. Decyzję podejmuje w ciągu trzech miesięcy. Czytaj także: Ekogroszek i węgiel na zimę- czy sierpień to ostatni moment na taki zakup? Oto, jakie są perspektywy