Urzędnicy przypominają - Polacy mają jeszcze czas na ekstra 600 zł. Wystarczy jeden dokument

Urzędnicy przypominają - Polacy mają jeszcze czas na ekstra 600 zł. Wystarczy jeden dokument

płatność gotówka karta blik przelew

Podaj dalej

Dzięki zmianom wielu przepisów Polacy zyskują w tym roku ekstra pieniądze w portfelu. W wielu przypadkach konieczne jest dotrzymanie urzędowego terminu oraz często odpowiedni dokument. W gąszczu nowych informacji łatwo się zgubić, w związku z tym urzędnicy przypominają, co jeszcze można zyskać w tym roku.

Ekstra 600 zł tylko do tego terminu

Dodatkowe pieniądze można jeszcze uzyskać od ZUS-u. Jak przypominają urzędnicy, dokument, który pozwoli uzyskać ekstra 600 zł, trzeba jednak złożyć do 22 maja. Po tej dacie szansa przepadnie. Kto powinien go złożyć, by tyle zyskać?

To pieniądze, które dzięki zmianie przepisów Polacy zyskują z nadpłaty składki zdrowotnej, ale nie wszyscy. Taki dodatkowe środki uzyskają przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na ryczałcie ewidencjonowanym. To na nich ciąży bowiem po raz pierwszy obowiązek rozliczenia rocznej składki zdrowotnej. Trzeba jednak uważać na jeden drobny szczegół.

polacy ekstra pieniądze
Pixabay/ Nattanan Kanchanaprat

Ten dokument decyduje, czy Polacy dostaną ekstra wypłatę, czy dopłacą

W styczniu przedsiębiorcy na ryczałcie w pierwszym progu dochodowym zapłacili 335,94 zł. To o 84 zł mniej niż na skali. Inaczej będzie w przypadku tych, którzy opłacili w styczniu składkę w wysokości 559,89 zł lub 1007,81, a potem przeszli na zasady ogólne. Ci ryczałtowcy poniosą stratę i nic nie zyskają. Czytaj także: Dodatkowe 500 plus od lipca. Rząd opublikował właśnie ważne dane – wiadomo, kto je dostanie

Pozostali składając nowy roczny obowiązkowy dokument, powinni przed jego wysłaniem dokonać korekty DRA za styczeń 2022 r. Jak konkretnie to zrobić, by zyskać 600 zł? Tę kwestię wyjaśnia ekspert inFaktu, Piotr Juszczyk:

Warto wrócić do stycznia 2022 roku. Jeśli w formularzu zaznaczyliśmy, że rozliczamy się na podstawie przychodu z roku ubiegłego i jeżeli w 2021 mieliśmy przychody powyżej 300 tys. zł, to warto wskazać przychód z roku bieżącego, tj. 2022, jako podstawę wyliczenia składki. Jeżeli w styczniu 2022 roku przychód był niższy niż 60 tys. zł, to składka zdrowotna spadnie z 1007,81 zł do 335,94 zł. W konsekwencji 671,87 zł wraca do portfela podatnika – wyjaśnia cytowany przez portal pulshr.pl

To dlatego, że rok składkowy dla osób rozliczających się na ryczałcie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Trwa zatem od 1 stycznia do 31 grudnia. W przypadku Polaków korzystających ze skali podatkowej rok składkowy trwa od 1 lutego do 31 stycznia.

Kiedy Polacy dostaną zwrot pieniędzy na konta?

Pieniądze na koncie pojawią się po uprzednim złożeniu wniosku. Ten można wygenerować na profilu płatnika na PUE ZUS (wzór wniosku RZS-R) na podstawie rocznego rozliczenia w DRA/RCA za kwiecień 2023. To spore ułatwienie, że nie trzeba go wypełniać samemu. Dobrze jednak go sprawdzić przed wysłaniem.

Taki wniosek o zwrot nadpłaty powinien trafić do ZUS-u do dnia 1 czerwca br. Urzędnicy zwrócą pieniądze najpóźniej do sierpnia.

NIE PRZEGAP

Od 1 lipca te osoby otrzymają nowy finansowy dodatek. Ekstra 30% do pensji co miesiąc

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News