Upał w samochodzie. Nie sprawdzenie tego elementu to mandat dla kierowcy nawet na 14000 zł

Upał w samochodzie. Nie sprawdzenie tego elementu to mandat dla kierowcy nawet na 14000 zł

kierowca mandat i utrata prawa jazdy

Podaj dalej

Wysokie temperatury w samochodzie pozwala przeżyć sprawna klimatyzacja, ale to za zaniedbanie innego ważnego elementu auta kierowcy dostają teraz mandat. Dlatego, aby się niepotrzebnie na wydatki nie narażać, należy poczynić te 4 kroki.

Mandat dla kierowcy za nie sprawdzenie stanu opon

Podczas upałów kierowcy muszą się upewnić co do stanu opon w aucie, zanim dostaną mandat. Jak sprawdzić, czy ogumienie nadaje się do użycia zanim wyjedziesz na drogę ?

Wysokie temperatury spowodowały, że dochodziło i dochodzi dużo częściej do sytuacji gdy opony pękają z powodu przegrzania gumy i zbyt wysokiego ciśnienia powietrza. Prawidłowe ciśnienie w oponach jest wymagana przepisami i należy o nie dbać nie tylko latem, ale przez cały rok.

Tylko na angielskich autostradach i głównych drogach krajowych dochodzi do awarii, które najczęściej są spowodowane problemami z oponami. W zeszłym roku doszło do ponad 40 000 takich awarii. Podróżując tego upalnego lata po Włoszech, sami byliśmy świadkami jak często dochodzi do tak niebezpiecznych sytuacji na autostradach.

Zaniedbania tej kwestii wiążą się z wysokim mandatem sięgającym kwoty nawet 14000 zł. Co ma miejsce gdy dojdzie do takiej sytuacji w Wielkiej Brytanii.

„Kierowcy muszą pamiętać, że jeśli Twoje opony nie spełniają wymogów prawnych, możesz zostać ukarany grzywną w wysokości 2500 funtów za oponę i trzema punktami karnymi na prawie jazdy– wyjaśnia Allan Weir, menedżer w GoodBye Car w publikacji Express.uk

pęknięte opony mandat
Pixabay

Najczęstszym problemem są niedopompowane opony

Według danych Kwik Fit , niedopompowane opony to najczęstsza przyczyna problemów z ogumieniem, z którą borykają się kierowcy. Potrafi wpędzić nie tylko w kłopoty finansowe ale też w konflikt z prawem. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na to, czy prowadzimy samochód z właściwymi parametrami opony, a ich stan pozwala na bezpieczną jazdę.

Niedopompowane opony przyczepiają się do drogi znacznie bardziej, niż powinny, i mniej reagują na zmiany kierunku. To oznacza mniejszą pewność w kierowaniu autem podczas pokonywania zakrętów lub jazdy z większą prędkością.

W przypadku, gdy ogumienie jest nadmiernie napompowane opony mogą pękać a samochód w padać w poślizg. Im większe ciśnienie w oponie, tym mniej przylega do jezdni. Tym bardziej prawdopodobne jest, że opony będą się ślizgać podczas hamowania. Każda kolizja powstała wskutek zaniedbań stanu ogumienia, oznacza konsekwencje finansowe w postaci mandatu. Jest jeszcze gorzej gdy dojdzie do wypadku.

Każde pęknięcie, nawet najmniejsze w oponie jest oznaką jej zużycia. Głębsze wymagają wymiany opony, bo niosą za sobą ryzyko oddzielenia się bieżnika od reszty opony. Dlatego, jeśli zauważysz jakiekolwiek nietypowe pęknięcia na oponach, powinieneś odwiedzić lokalnego wulkanizatora, który dokona dalszej inspekcji ogumienia.

Jest jeszcze jeden ważny aspekt właściwego ciśnienia w oponie. Jeśli Twoje opony są zbyt mocno lub za mało dopompowane, może to mieć wpływ na zużycie paliwa w samochodzie.

Ten mało znany sposób na czyszczenie samochodu zmniejszy zużycie paliwa. Poprawi też wydajność- nawet o 10%

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News