UOKiK wkroczył to towarzystw ubezpieczeniowych. Wyjaśnia ważną kwestię- samochód zastępczy dla poszkodowanego kierowcy

UOKiK wkroczył to towarzystw ubezpieczeniowych. Wyjaśnia ważną kwestię- samochód zastępczy dla poszkodowanego kierowcy

uszkodzony samochód ubezpieczenie freepik

Podaj dalej

Poszkodowani kierowcy korzystają z dobrodziejstwa ubezpieczenia jakim jest samochód zastępczy. Nie jest on jednak udostępniany tak, jak wskazuje na to prawo. Wielu Polaków zgłasza uwagi, do tego, jak to praktyce funkcjonuje. Wygląda na to, że wreszcie się doczekają sprawiedliwego traktowania.

UOKiK prowadzi cztery postepowania wyjaśniające

Problem z samochodem zastępczym polega zazwyczaj na tym, że poszkodowany otrzymuje go od ubezpieczyciela na zbyt krótki okres. Niejednokrotnie zaniża koszty wynajmu samochodu albo oferuje niekorzystne warunki najmu. To powszechna praktyka, która na którą od lat skarżą się kierowcy.

W związku z tym, że zdarza się to często, UOKiK postanowił uregulować tę kwestię. Według informacji INFOR urząd prowadzi obecnie w tej sprawie cztery postępowania wyjaśniające.

Wszcząłem postępowania wyjaśniające wobec czterech towarzystw ubezpieczeniowych, choć nie wykluczamy kolejnych, bowiem zgłaszane problemy wydają się dość typowe dla dużej części tej branży. Sprawdzimy, na jakich zasadach kierowcom udostępniane są pojazdy zastępcze oraz czy firmy ubezpieczeniowe nie zaniżają kosztów ich wynajmu. Spory dotyczą również czasu udostępniania takiego auta, za który zakłady ubezpieczeń płacą z tytułu umów ubezpieczenia, a także postanowień umownych przedsiębiorców współpracujących z ubezpieczycielami – mówi cytowany przez Infor Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

 

Freepik

Samochód zastępczy-przepisy mówią jasno jak ubezpieczyciel ma postępować

Przepisy obowiązujące w Polsce są jasne i mówią, że poszkodowanemu np. w kolizji na czas naprawy samochodu, należy się samochód zastępczy opłacony z polisy OC sprawcy. Jednak stosowanie przepisów w praktyce nie wygląda to tak dobrze.

Ubezpieczyciele nie zawsze są fair wobec poszkodowanych i udostępniają samochód na zbyt krótki okres. Zwykle jest to jedynie czas efektywnej naprawy, a nie cały rzeczywisty okres uwzględniający sporządzenie kosztorysu, zakup części, naprawę i wydanie auta z serwisu. Jak widać termin czas naprawy ma tu szeroki wachlarz interpretacji.

Praktyki firm ubezpieczeniowych obejmują również niekorzystne warunku najmu, często obwarowane m.in. wysokimi karami umownymi oraz zaniżanie kosztów wynajęcia. Czy te działania są zgodne z polskim prawem wkrótce się dowiemy. Mamy nadzieję, że samochód zastępczy już wkrótce przestanie być problemem i kierowcy będą się mogli skupić na naprawie własnego samochodu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News