Unia Europejska wprowadza plan. Dokręci kaloryfery i wprowadzi ograniczenia na zużycie gazu

Unia Europejska wprowadza plan. Dokręci kaloryfery i wprowadzi ograniczenia na zużycie gazu

braki gazu mniej ciepla w domach

Podaj dalej

Nadciągający kryzys energetyczny wymusza działania, które mają zapobiec ciężkiej sytuacji zimą, by gazu i ciepła nikomu nie zabrakło. Komisja Europejska ma już plan, który przedstawi dzisiaj. Zakłada on konieczność redukcji popytu na ciepło i gaz oraz zawiera zalecenia ws. emisji, które znacznie wzrosną. To przecież węgiel będzie podstawowym surowcem spalanym tej zimy.

Unijny projekt nałoży ograniczenia- nie tylko w zużyciu gazu

Z planu Komisji Europejskiej, który można znaleźć w Internecie wynika, że w środę Rada Europy wcieli w życie plan, który wprowadzi ograniczenia na ciepło i zużycie gazu. Pod obrady trafia także temat emisji w związku z większym zużyciem węgla w tegorocznym sezonie grzewczym w Europie.

Europejczycy muszą się liczyć z całkowitym brakiem dostępu do ciekłego  paliwa. Jak pisze wnp.pl, według danych Komisji unijny system gazowy „z nadwyżką zrekompensował” niedobór 25 mld m sześciennych gazu, jaki powstał z powodu zmniejszonego importu rosyjskiego gazu.

To dlatego, że importował rurociągami skroplony gaz z innych krajów. Jednak przeprowadzone analizy wykazały, że w przypadku całkowitego odcięcia od dostaw rosyjskiego gazu, Unia nie zdoła zabezpieczyć 80% poziomu zapasów.

zuzycie ciepła i gazu kaloryfer
Pixabay

To pewne- zimą w krajach wspólnoty zabraknie ciekłego paliwa

Przez zakręcenie kurka z gazem kraje unijne odnotują braki szacowane na 20 miliardów metrów sześciennych surowca. Dlatego powstał „plan redukcji popytu”. Polega on na zmniejszeniu zużycia ciekłego  paliwa zarówno przez gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa oraz przemysł.

„Skoordynowane działania teraz będą bardziej opłacalne i mniej destrukcyjne dla naszego codziennego życia i gospodarki niż doraźne działania później, gdy dostawy gazu mogą się wyczerpywać” – czytamy w projekcie.

Komisja Europejska chce, by wszystkie kraje członkowskie skierowały do mieszkańców kampanie, zachęcające do oszczędzania gazu. Cel to zmniejszenie temperatury ogrzewania do 19 stopni Celsjusza. W przypadku klimatyzacji na to być max 25 stopni.

Ponadto plan zakłada produkcję prądu najlepiej z węgla i paliwa jądrowego, przy jednoczesnej rezygnacji z produkcji prądu z użyciem gazu. To oznacza zwiększenie emisji gazów cieplarnianych- na co UE zezwoli tymczasowo. Dotyczy to także przemysłu. KE tutaj również zaproponuje złagodzenie limitów emisji. Jednocześnie odnawialne źródła energii pozostają najwyższym priorytetem w Europie.

Rządzący mają nowy pomysł na tańszy węgiel dla Polaków. Oferują dodatek nie na 1000, a na 3000 złotych

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News