Tysiące złotych oszczędności dla Polaków. Znika ważny obowiązek i wydatek

Tysiące złotych oszczędności dla Polaków. Znika ważny obowiązek i wydatek

nowe oszczędności dla Polaków

Podaj dalej

Miliony Polaków doczekały się ważnej chwili, kiedy zmiana przepisów pozwala im zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. W środę rządzący przyjęli projekt ważnej ustawy dla tych, którzy starają się o własne lokum. Zaoszczędzone pieniądze będą mogli wydać na inne potrzeby np. budowę garażu dla samochodu.

Rząd ogłasza dużą zmianę – miliony Polaków zbudują dom bez kosztownego zezwolenia

Przyjęty w środę przez rząd projekt ustawy ucieszy miliony Polaków. Dzięki niemu zbudują sobie domy znacznie taniej, bo bez zezwolenia. Ponadto budowę będzie można zakończyć szybciej o procedury urzędowe, które wymagały miesięcy oczekiwań na decyzje.

„Jeżeli ktoś chce mieć większy dom – 150 czy 200 metrów kwadratowych – i budować w systemie gospodarczym, będzie mógł to zrobić bez pozwolenia na budowę. Z czym to się wiąże? Z oszczędnością czasu – nawet trzech miesięcy, a także kosztów – nawet kilku tysięcy złotych. To jest znaczące uproszczenie tych procedur” – wyjaśniał Waldemar Buda, minister rozwoju, cytowany przez Gazetę

To tylko jedna z ważnych zmian. Tego samego dnia rząd przyjął zmiany, które de facto zlikwidują obecnie obowiązujące użytkowanie wieczyste. W rezultacie firmy, osoby fizyczne, czy spółdzielnie mieszkaniowe uzyskają możliwość nabycia na własność gruntów, które w takim użytkowaniu pozostawały.

Co z domami budowanymi przez deweloperów?

Polacy chętnie korzystają z formy zakupu gotowych domów od deweloperów. W ich przypadku rząd przygotował inną zmianę.

„Dla wszystkich, którzy budują budynki wielolokalowe, obiekty duże, użyteczności publicznej, wprowadzamy regułę rewolucyjną – elektronizacji postępowania w ramach procesów budowlanych. Wniosek o pozwolenie na budowę dużego budynku będzie można składać w formie elektronicznej, co dzisiaj jeszcze było niemożliwe”przekazał Waldemar Buda.

Taka zapowiedź oznacza wprowadzenie jednego, krajowego systemu teleinformatycznego do obsługi postępowań administracyjnych w budownictwie. To pozwoli także inwestorom nieco zaoszczędzić. Dodatkowo pojawi się także Baza Projektów Budowlanych.

Uwzględniając 2% kredyt na zakup pierwszego mieszkania, dla osób do 45 roku życia oznacza to, że oprócz wydatków, w tym roku będzie można nieco zaoszczędzić. Trwająca kampania wyborcza mobilizuje rządzących i opozycję do poruszania ważnych kwestii, jakie mają wpływ na poziom życia Polaków. Mówi się, że zmiana władzy może skutkować nawet kredytem 0%, co spotkałoby się z entuzjazmem tych, którzy dopiero zaczynają samodzielne życie.

NIE PRZEGAP

Ta obowiązkowa dla kierowców opłata wkrótce wzrośnie. Kary dla zapominalskich również – mandat 1120 zł i ponad 7000 zł ekstra

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News