Tysiące Polaków zyska wkrótce zupełnie nowy dodatek. Tym razem rząd wypłaci na konta nawet 2400 złotych

Tysiące Polaków zyska wkrótce zupełnie nowy dodatek. Tym razem rząd wypłaci na konta nawet 2400 złotych

dodatek praca pieniadze Polaków

Podaj dalej

Od 1 lipca 2023 roku pojawi się całkiem nowy dodatek od rządu dla tysięcy Polaków. Chętnych będzie wielu, zwłaszcza, że pieniądze, jakie będzie można uzyskać, nie będą wymagać wniesienia za nie podatku. Nie wszyscy taką możliwość otrzymają, ale skorzysta bardzo liczna grupa. Na co je będzie mogła wydać?

Rząd ma dla Polaków nową propozycję finansową od lipca

Rządzący mają dla tysięcy Polaków nowy dodatek, który zacznie obowiązywać już od 1 lipca. Dzięki nowej ustawie zyskają tysiące złotych dopłaty od rządu, których nie uszczupli żaden podatek. Zyskają szczególnie ci, którzy nie mają własnego lokum, albo je posiadają, ale mają więcej niż dwoje dzieci.

Zupełnie nowa propozycja finansowa to program ” Pierwsze Mieszkanie„, która oferuje dwa rodzaje wsparcia od rządu. Pierwszym to Bezpieczny Kredyt 2% , a drugi to Konto Mieszkaniowe. To drugie umożliwi zakup mieszkania przy wsparciu finansowym z budżetu państwa. Ile dodatkowych pieniędzy będzie można w ten sposób zyskać?

dodatek mieszkanie
fot. Freepik/mrshing08

Dodatek może sięgać kilku tysięcy złotych

W ramach nowego programu Polacy mogą otrzymać z budżetu państwa dodatek w postaci nawet kilku tysięcy złotych ekstra na konto. Od czego to zależy?

Wybierając drugi filar programu, czyli Konto Mieszkaniowe trzeba na nim oszczędzać od 3 do 10 lat. Rządzący ustanowili, że wpłaty mają być systematyczne, a oni wówczas dopłacą spore kwoty. To jakie one będą, zależy od Polaków i kwot, jakie zdecydują się wpłacać.

Przykładowo odkładając 1000 złotych miesięcznie przez cały rok, po roku uzbiera się 12 000 zł. Jeśli inflacja wyniosłaby 9,6%, normalnie w banku ich wartość stopnieje. Dzięki nowemu programowi  jednak zyskasz. To dlatego, że w ramach ustawy na koncie mieszkaniowym pojawi się dodatek od rządu w wysokości 624 zł.

Dokonując takich samych wpłat przez kolejny rok, taki dodatek wyniesie już 2400 zł, a po trzech latach premia to 5328 zł. Te kwoty zwolniono z podatku. To nie koniec zysków, bo przez cały okres oszczędzania, gromadzone pieniądze podlegają oprocentowaniu na zasadach oferowanych przez bank. Tak jak przy zwykłym koncie oszczędnościowym.

Co ważne, dodatek od państwa otrzyma się nawet za 11 wpłat rocznie na konto. To dlatego, że rządzący uwzględnili jeden miesiąc wakacji od oszczędzania w swoich przepisach.

Roczna premia oszczędnościowa jest równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. W związku z tym taki sposób na własne mieszkanie jest korzystny dla Polaków.

Na co taki dodatek i oszczędności będzie można wydać?

Polacy mogą takie pieniądze spożytkować na kilka sposobów. Na zakup pierwszego mieszkania, budowę domu jednorodzinnego, czy partycypację w SIM albo TBS. To nie wszystko. Takie pieniądze można także spożytkować na sfinansowanie części kosztów inwestycji prowadzonej w ramach kooperatywy mieszkaniowej, ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu, czy na wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej.

Program skierowano do tych, którzy  nie mają i nie mieli mieszkania, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

Poza tym w przepisach i dodatku od rządu na mieszkanie uwzględniono także tych, którzy mieszkania mają, ale dzielą je z co najmniej dwójką dzieci własnych lub przysposobionych dzieci. Takie mieszkanie nie może być jednak większe niż:

-50 m² w przypadku 2 dzieci,
-75m² w przypadku 3 dzieci,
-90 m² w przypadku 4 dzieci,
– w przypadku 5 lub większej liczby dzieci ograniczeń metrażowych nie ma.

Od lipca, wnioski o takie Konto Mieszkaniowe można składać w komercyjnych bankach. Tylko takich, które zdecydują się na zawarcie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Warto wiedzieć, że nabytej tak nieruchomości nie będzie można sprzedać przez następne 5 lat. W przypadku skorzystania z Bezpiecznego Kredytu 2%, taki okres wyniesie 10 lat. Czytaj także: Zamiast po węgiel Polacy ruszyli po nowy dodatek. Takiego szturmu po środki finansowe nikt się nie spodziewał

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News