Tysiące Polaków ruszyło po nowy rządowy dodatek. Zyskują tysiące złotych bez kryterium dochodowego

Tysiące Polaków ruszyło po nowy rządowy dodatek. Zyskują tysiące złotych bez kryterium dochodowego

bon turystyczny wczasy pod gruszą wakacje dodatek pieniądze

Podaj dalej

Polacy chętnie wykorzystują nowe przepisy, które pozwalają im zyskać dodatek finansowy do domowego budżetu. Uzyskane tysiące złotych to świetny sposób, by mniej wydawać na rachunki w domu. Jak wiadomo oszczędności w czasach wysokiej inflacji są bardzo pożądane. Teraz można je uzyskać, korzystając z nowego rządowego programu.

Ten dodatek Polacy najchętniej wydają na jeden produkt

Dodatek, o jakim mowa, to zastrzyk gotówki od rządu na nową edycję programu, który jest hitem wśród Polaków. To dlatego, że dzięki niemu sporo oszczędzają na wydatkach w domu. To w rezultacie pozwala im  zaoszczędzone pieniądze wydawać inaczej, niż na rachunki na prąd i ogrzewanie.

Nowa, piąta już z rzędu odsłona programu Mój Prąd ruszyła zaledwie 10 dni temu, a już Polacy złożyli tysiące wniosków o dofinansowanie. Na co najchętniej je wydają?

Jak informuje wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Polacy stawiają głównie na jeden produkt oprócz paneli fotowoltaicznych. To pompy ciepła. Urządzenia już od czasu problemów ze zdobyciem węgla do ogrzewania są hitem na rynku alternatywnego dla węgla źródła ciepła w domach. Ile można zyskać od rządu na taki zakup do domu?

Tu kwoty są różne w zależności od rodzaju urządzenia. Na przykład przy zakupie gruntowej pompy ciepła rząd dopłaca do 28500 zł. Zakup pompy ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie energetycznej, oznacza ponad 19 000 zł dofinansowania. Dla pomp powietrze/powietrze przewidziano do 4400 zł dofinasowania. Czytaj także:Polacy-wykupuja-ten-towar-od-reki-daje-wiecej-ciepla-niz-wegiel-i-moga-sporo-zaoszczedzic

dodatek fotowoltaika pompa ciepła zamiast węgla
Pixabay

Dochody nie są ograniczeniem i nawet posiadacze paneli mogą z dofinansowania skorzystać

Wysokość dofinansowania nie jest uzależniona od dochodu. Ponadto z dodatkowych pieniędzy mogą również skorzystać posiadacze paneli fotowoltaicznych. Warunek jest jeden i dotyczy sposobu rozliczania się za zużytą energię.

Jak wyjaśnia wiceszef NFOŚiGW – trzeba przejść na nowy system rozliczania prosumentów net-billing lub już się w nim rozliczać. W skrócie oznacza to, że sprzedaje się niewykorzystaną przez siebie energię do sieci i kupuje, jeśli instalacja nie pokrywa zapotrzebowania na energię.

W sumie dodatek na inwestycje w ciepło i prąd do domów może wynieść nawet 58 000 złotych. Ponadto dofinansowanie do każdego typu urządzeń wynosi maksymalnie 50% wydatków. Wzory dokumentów i szczegóły programu znajdują się na stronie TUTAJ.

NIE PRZEGAP

Polacy mają nowy świetny sposób na deficyty drogiego węgla. Inwestują w to nowe ogrzewanie i obniżają koszty prawie do zera

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News