Tysiące Polaków musi pamiętać o tym dokumencie. Jeśli go nie złożą dostaną mniejsze wypłaty

Tysiące Polaków musi pamiętać o tym dokumencie. Jeśli go nie złożą dostaną mniejsze wypłaty

dodatkowe pieniądze na paliwa i rachunki

Podaj dalej

Nowe przepisy, jakie objęły pracujących Polaków w 2018 r., wymagają, by w 2023 r. złożyli ważne dokumenty. To dlatego, że ustawa pozwala z automatu egzekwować prawo. To w praktyce oznacza mniejsze wypłaty, jeśli do Pracodawcy nie trafi określona deklaracja. O czym należy pamiętać?

Wszyscy, którzy złożyli ten dokument pracodawcy muszą złożyć ważną deklarację

Zapisy ustawy z 2018 r. objęły Polaków programem oszczędnościowym, powstałym we współpracy rządu, Polskiego Funduszu Rozwoju, organizacji pracodawców oraz związków zawodowych. Pozwala ona na automatyczny zapis wszystkich pracowników do programu Pracowniczych Planów Kapitałowych, który jest dobrowolnym programem.

Rezygnacji można dokonać tylko w ramach deklaracji o rezygnacji, którą należy wypełnić i przedłożyć pracodawcy. W związku z tym, że program oszczędzania na emeryturę powstał 4 lata temu, a deklaracja o rezygnacji nie jest ostateczna, to nawet w przypadku, gdy decyzja jest nie zmienna trzeba ją ponowić. Obecna traci moc z dniem 28 lutego 2023 r.

Pracownicze Plany Kapitałowe automatycznie obejmują wszystkich pracujących Polaków w wieku od 18 do 54 lat, za których pracodawca odprowadza składki emerytalno-rentowe. Osoby między 55. a 69. rokiem życia też mogą oszczędzać w PPK, ale dopiero jak przedłożą pracodawcy stosowne oświadczenie.

oszczedzanie polaków w PPK
Pixabay/ Steve Buissinne

Polacy oszczędzający w PPK nowej deklaracji nie składają

W nowym programie PPK Polacy mogą dodatkowo oszczędzać na swoją emeryturę. W ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych pracownik oraz pracodawca solidarnie wpłacają na specjalne konto dwie składki. Jedna jest obowiązkowa, a druga dobrowolna.

Ponadto dla tych, którzy zdecydują się oszczędzać w PPK, rząd ma specjalne dopłaty finansowane z Funduszu Pracy. Wszystkie 3 składniki tworzą kwotę inwestowaną przez określone w ustawie instytucje.

Pracownik, podobnie jak pracodawca, odprowadza następujące składki: podstawową, wynoszącą 2% wynagrodzenia brutto i dodatkową- do 2%. Ci, których wynagrodzenie z różnych źródeł nie przekracza 120% minimalnego wynagrodzenia, mogą opłacać mniejszą składkę niż 2%, ale nie mniejszą niż 0,5%. Wpłaty finansowane przez pracownika są potrącane z wynagrodzenia po opodatkowaniu, czyli z wynagrodzenia „na rękę”.

Szczegóły programu są ważne dla tych, którzy dopiero rozpoczynają życie zawodowe. Warto się z nimi zapoznać na specjalnej stronie dostępnej pod adresem: www.mojeppk.pl

NIE PRZEGAP

13 000 Polaków dostało to do skrzynek. Tego, co się potem stało nikt się nie spodziewał [WIDEO]

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News