Tysiące Polaków może zyskać nowy jednorazowy dodatek. Dla kogo rząd przeznaczy nawet 8000 złotych?

Tysiące Polaków może zyskać nowy jednorazowy dodatek. Dla kogo rząd przeznaczy nawet 8000 złotych?

dodatek dla seniorów

Podaj dalej

W czwartek polski rząd zatwierdził nowy dodatek. Tym samym do polskiego prawa trafią nowe przepisy, które dadzą finansowe wsparcie weteranom, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu będąc na służbie. Teraz Senat rozpatrzy petycję w sprawie kolejnego dodatku, jaki mogliby otrzymywać Polacy, będący w podeszłym wieku.

Seniorzy w tej grupie mogliby zyskać jednorazowo spory dodatek

Nowy dodatek rozpatrzy Senat. Tam właśnie trafiła petycja z propozycją dofinansowania dla seniorów. Nie wszyscy jednak mogliby go otrzymać. To dlatego, że takie wsparcie finansowe ma trafić tylko do tych, którzy pozostają w małżeństwie. Dodatek taki trafiłby po przyjęciu takich przepisów do tych, którzy żyją razem dłużej niż 50 lat.

Autor petycji, pan Eugeniusz Szymala radca prawny na emeryturze, proponuje, by taki dodatek trafiał do seniorów z tej grupy co pięć lat. Za każdym razem w większej kwocie. Taki „małżeński dodatek” miałby sięgnąć kwoty 8000 złotych. Czytaj także: Rząd zdecydował- będzie nowy dodatek. Kto może liczyć nawet na 2000 zł bez konieczności zwrotu?

dodatek dla seniorów
Freepik

Taki jednorazowy zastrzyk gotówki to duże wsparcie dla seniorów

Dodatek za staż w małżeństwie to dobry pomysł na wsparcie dla Polaków w wieku emerytalnym. To także sposób szczególnego uhonorowania poza odznaczeniem „złotych godów” przez prezydenta. Jak miałoby być wypłacane takie finansowe wsparcie?

Według autora projektu nowych przepisów kwoty zależne od stażu małżeńskiego wypłacałoby się w następujący sposób:
– 50 lat (złote gody) – 5000 złotych;
– 55 lat (szmaragdowa lub platynowa rocznica) – 5500 złotych,
– 60 lat (diamentowa rocznica) – 6000 złotych,
– 65 lat (żelazna rocznica) – 6500 złotych,
– 70 lat (kamienna rocznica) – 7000 złotych,
– 75 lat (brylantowa rocznica) – 7500 złotych,
– 80 lat (dębowa rocznica) – 8000 złotych.

Czy taki dodatek to duże obciążenie dla państwowego budżetu?

Dodatek, jako pieniądze na uhonorowanie stażu w małżeństwie wypłacane będą na tej samej zasadzie, jak honorowa emerytura dla 100-latków. Według wyliczeń urzędników Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej nowy dodatek kosztowałby ok. 100 milionów złotych. Nie są to więc duże kwoty. Poza tym wypłacano by je raz na 5 lat, a nie co miesiąc.

Dla seniorów zaś takie wsparcie finansowe znajdzie zastosowanie. Codziennie zmagają się z wysokimi kosztami utrzymania i rachunkami. Dodatkowo często sporo wydają na leki i wizyty u lekarzy. Te do najtańszych nie należą.

Czy taki dodatek rządzący wprowadzą do obowiązujących przepisów? Petycję emerytowanego radcy prawnego od lutego tego roku rozpatruje senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

W sprawie dodatku dla małżeństw z co najmniej 45 letnim stażem wnioskowano już wcześniej. Wtedy autorka petycji proponowała jednorazową lub co miesięczną wypłatę 300 zł dla wdów lub wdowców po stracie współmałżonka. Senatorowie w głosowaniu zadecydowali o niepodejmowaniu prac nad petycją.

NIE PRZEGAP

Tani węgiel lepszy w PGG, czy w Tauronie? Gdzie faktycznie jest promocja, a gdzie tylko reklama?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News