Tysiące Polaków ma szanse na dodatkowe pieniądze dla domu i na paliwo do samochodu. Ważny termin upływa 1 lutego

Tysiące Polaków ma szanse na dodatkowe pieniądze dla domu i na paliwo do samochodu. Ważny termin upływa 1 lutego

hyundai SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY DODATEK NA PLAIWO DO SAMOCHODU

Podaj dalej

W dobie inflacji i drożyzny wszystkiego kierowcy mają szanse na dodatkowe pieniądze, które pozwolą im obniżyć rachunki w domu i płacić mniej za korzystanie z samochodu. Rządzący w drodze rozporządzenia udostępnili Polakom specjalny wniosek. Pozwala on jednorazowo zasilić domowy budżet kwotą 1000 lub 1500 zł.

Wniosek o wsparcie na rachunki w domu i paliwo do samochodu tylko do 1 lutego

Przepisy ustawy o finansowym wsparciu Polaków, pozwalają niektórym wydać mniej na paliwo do samochodu i ogrzewanie do domu. To spore udogodnienia dla tych, którzy w obu przypadkach korzystają z energii elektrycznej. Wobec wyższych cen prądu z wyższymi kosztami mają do czynienia, nie tylko ogrzewając domy, ale także korzystając z domowych ładowarek do elektrycznego samochodu.

W związku z tym skorzystanie z dopłaty do energii elektrycznej stanowi podwójną korzyść. Koszt publicznych ładowarek nadal nie może się równać z ceną ładowania samochodu w domu. Rządowy dodatek do prądu, tak jak w przypadku innych paliw do ogrzewania domów wiąże się z szeregiem wymagań, jakie musi spełniać wnioskujący.
Na dodatek elektryczny można liczyć w przypadku gdy:

– główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną – może to być, piec akumulacyjny, bojler elektryczny, pompa ciepła, grzejniki elektryczne, czy ogrzewanie podłogowe elektryczne,
– źródło zgłoszono lub wpisano do centralnej ewidencji emisyjności budynków CEEB, do dnia 11 sierpnia 2022 r., albo po tym dniu – w przypadku nowych źródeł ogrzewania.

Ważne, aby oba te warunki spełniać łącznie.

dodatek na elektryczne paliwo do samochodu
Freepik

Kto nie dostanie nic, a kto 1000 lub 1500 zł?

Wysokość finansowego wsparcia jest uzależniona od zużycia energii elektrycznej. Na kwotę 1000 zł dodatku elektrycznego mogą liczyć ci, którzy zużyli mniej niż 5 MWh w 2021 r. Jeśli zużyli więcej, mogą liczyć na wyższą kwotę.

Na dodatkowe pieniądze nie można liczyć, jeśli w domu wykorzystywana jest energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji (tj. panele fotowoltaiczne, instalacje wiatrowe – o zainstalowanej mocy nie większej niż 50 kW).

Dodatku na tańsze ładowanie samochodu energią elektryczną w domu i ogrzewanie nie dostaną ci, którzy skorzystali z innych dopłat. Na przykład na węgiel, pellet, drewno czy LPG. Pozostali mogą wypełnić wniosek elektronicznie lub papierowo i wraz z koniecznymi załącznikami złożyć je we właściwej gminie.
Do wymaganego dokumentu należy załączyć kopię umowy z przedsiębiorstwem energetycznym, rozliczenie zużycia prądu w 2021 roku bądź ostatnią fakturę. To w przypadku niższego zużycia energii elektrycznej. Oryginalne dokumenty mogą być konieczne do wglądu.

Termin na składanie wniosków upływa 1 lutego. Na wypłaty urzędy mają czas do końca marca 2023 r.

NIE PRZEGAP

Jest nowy jednorazowy dodatek na paliwo. W kieszeniach Polaków zostanie nawet 3900 zł

Zmiany w dopłatach na ciepło dla Polaków. Dostaną za darmo dodatkowe tysiące złotych

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News