Tysiące kierowców ruszyło po nowe dopłaty. Z tym wnioskiem dostają za samochód od 10 000 zł do ponad 36 000 zł

Tysiące kierowców ruszyło po nowe dopłaty. Z tym wnioskiem dostają za samochód od 10 000 zł do ponad 36 000 zł

kierowca obowiązek pasy bezpieczeństwa pas przepisy

Podaj dalej

Transformacja motoryzacji stwarza warunki do uzyskania nowego rodzaju dopłaty dla kierowców. Mogą z niej skorzystać właściciele samochodów, za które przyjdzie sporo dopłacać. To ze względu na wprowadzenie nowego systemu opłat. Wbrew pozorom do tej pory najliczniejszą grupą składającą wnioski nie są wcale właściciele samochodów osobowych.

Pula na dopłaty nie dla wszystkich

Setki tysięcy kierowców będzie zmuszonych do ponoszenia dodatkowych opłat za sprawą transformacji, jaka się dokonuje w napędach samochodów. Te, które już zaczęły obowiązywać, nie należą do najniższych, w związku z tym pojawiło się nowe wsparcie finansowe w ramach rekompensaty.

Program, jaki uruchomiono, pozwala na uzyskanie funduszy na nowy, „czystszy” samochód i działa już od stycznia br. Kwota, jaka jest w puli dofinansowania, może nie pozwolić na dopłaty dla każdego. Taka sytuacja powoduje, że Ci, którzy z wnioskiem zwlekają, wcale nie muszą dopłaty dostać. Gdzie o takie pieniądze  Polacy mogą się starać?

dopłaty kierowcy samochody spalinowe na złom
Pixabay

Od stycznia blisko 14 000 wnioskujących o dopłaty za samochód, motocykl i dostawczaka

Pieniądze na dopłaty pochodzą z dofinansowania z programu burmistrza Londynu, Sadiqa Khana. Budżet tego przedsięwzięcia zakłada wydanie 110 mln funtów na pozbycie się z ulic miasta starszych samochodów spalinowych. To mówiąc najprościej, w rzeczywistości pieniądze z dopłaty mają umożliwić wymianę samochodów i motocykli na te bardziej ekologiczne.

Transport for London (TfL) poinformował, że od czasu uruchomienia funduszu z końcem stycznia rozdzielono już miliony funtów stanowiące jedną szóstą całości. Z funduszy TfL najchętniej korzystaja właściciele aut dostawczych. Miasto przeznaczyło na wymianę busów, aut dostawczych i mini autokarów 13,5 mln funtów. Nieco mniej, bo ponad 4 mln funtów pomoże pozbyć się z ulic Londynu niespełniających norm samochodów i motocykl.

Ile i za jaki pojazd można dostać?

Jeśli twój pojazd jest jednym z 5% z 690 000 zarejestrowanych w Londynie, to dopłaty kształtują się następująco:
– Dofinansowanie do motocykla – 1000 funtów,
– Dopłata do samochodu- 2000 funtów
– Samochód dostawczy – dopłata 5000 funtów
– Dopłata za złomowanie minibusa- 7000 funtów.

Ponadto można uzyskać dotację :
-w wysokości 5 tys. funtów na zezłomowanie lub modernizację samochodu dostawczego lub pojazdu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych
– Wymianę samochodu dostawczego lub minibusa na pojazd w100% pełni elektryczny – za dopłata w wysokości odpowiednio 7,5 tys. lub 9,5 tys. funtów.

Tymczasem program opracowano głównie z myślą o tych mieszkańcach Londynu, którzy mają niski dochód lub sa niepełnosprawni. Takie rozwiązanie pozwoli im uniknąć opłaty w wysokości 12,50 funtów dziennie. Wydatek, w przeliczeniu na polską walutę to 65 zł. Przyjdzie je wydawać na sam fakt jeżedżenia swoim samochodem od 29 sierpnia w strefie ULEZ Wielkiego Londynu.

Im bliżej tego terminu, tym więcej może być zainteresowanych programem. Większość kierowców, posiadających auta na benzynę mające mniej niż 16 lat i diesle poniżej 6 lat, nie musi się martwić ULEZ, ani dopłatami,. Nie muszą ich wymieniać. Czy strefa ruszy w terminie, tego nie wiadomo. Rośnie niezadowolenie z tego powodu. Przeciwko temu oprócz kierowców jest i wielu brytyjskich polityków.

NIE PRZEGAP

Kierowcy buntują się przeciwko nowym wysokim opłatom od sierpnia. Kamery nowego monitoringu albo znikają, albo są dewastowane

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News