Tysiące emerytów może się już cieszyć. Czekają ich spore podwyżki świadczeń od 1 lipca

Tysiące emerytów może się już cieszyć. Czekają ich spore podwyżki świadczeń od 1 lipca

podwyżki dla seniorów

Podaj dalej

W obliczu dzisiejszych wydatków i rosnących kosztów utrzymania informacja, że tysiące emerytów otrzyma podwyżki, ucieszy seniorów. Na taką informację niektórzy czekali latami. Od lipca, jeśli pobierają jedno z poniższych świadczeń, mogą liczyć na spory dodatek.

Podwyżki świadczeń dla emerytów nawet ponad 5%

Na podwyżki świadczeń i wypłaty według nowych stawek mogą liczyć tysiące polskich emerytów już od 1 lipca 2023 r. Mowa o stawkach podwyżek w wysokości 4,39% albo 5,86% dla tych, którzy otrzymują świadczenia w Niemczech. W zależności od landu, w którym zamieszkują, kwota podwyżek jest różna. Najwięcej 5,86% zyskają ci, którzy pobierają świadczenia ze wschodnich landów. Takie podwyżki zatwierdził rząd w Berlinie pod koniec kwietnia.

Jak informuje portal Polski Obserwator, emeryci ze wschodnich landów rzadko kiedy mogli liczyć na taki dodatek. Podwyżki w lipcu to nie jedyne, czego mogą się spodziewać seniorzy. Taka rewaloryzacja emerytur nadal jest w tyle za inflacją. Ta znajdzie odzwierciedlenie w podwyżkach dla seniorów od lipca 2024 r. Na jakie kwoty mogą liczyć seniorzy w lipcu tego roku?

Czytaj także:Będzie-nowy-dodatek-do-pensji-za-inflacje-od-1700-zl-do-4700-zl-w-ratach-dla-okreslonych-pracownikow-praktykantow-i-studentow

podwyżki dla polskich seniorów w Niemczech
Freepik

Dodatkowo od 326 zł więcej na kontach od lipca

Tegoroczne stawki podwyżek wyrównują wartości świadczeń dla seniorów na wschodzie i zachodzie Niemiec. Dla pracownika z 45-letnim stażem w opłacaniu składek podwyżka wyniesie ok. 71 euro miesięcznie na zachodzie i 93 euro na wschodzie Niemiec.

Stawki szczegółowe w zależności od wysokości świadczenia i kraju związkowego są różne. To oznacza, że tysiące Polaków pobierających świadczenia może liczyć na różne kwoty. O jakich mowa można sprawdzić w poniższej tabeli stawek.

Na koniec 2021 roku świadczenia od niemieckich ubezpieczalni otrzymywało 99 000 obywateli RP, z czego ponad 71 000 osób stanowią emeryci. To według najnowszych danych dostępnych w marcu tego roku.

podwyżki emerytur dla seniorów w niemczech
YouTube/PolskiObserwator

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News