Twój samochód padł ofiarą wichury? Nie musisz posiadać wykupionego AC, by dostać odszkodowanie

Twój samochód padł ofiarą wichury? Nie musisz posiadać wykupionego AC, by dostać odszkodowanie

uszkodzony samochód ubezpieczenie freepik

Podaj dalej

Nie jeden samochód pada co roku ofiarą szalejącej wichury i gradobicia. Kwestia uzyskania odszkodowania bywa skomplikowana, co nie znaczy, że nie można go uzyskać. Jak wiadomo, wiele zależy od podpisanej przez nas umowy z ubezpieczycielem, ale nawet bez wykupionego AC można się starać o odszkodowanie.

Odszkodowanie za uszkodzony samochód- jak je uzyskać?

Samochód, uszkodzony przez spadające drzewo lub grad to koszmar każdego kierowcy. Wszystko dlatego, że ubezpieczenie od skutków żywiołów,  jakie coraz częściej pojawiają się w Polsce, zwykle ich nie obejmuje. Upadek ciężkiego konara często oznacza całkowitą kasację samochodu, co właściciel może zrobić w takiej sytuacji?

Najlepiej jest postępować w myśl zasady-lepiej zapobiegać niż leczyć. Niestety nie zawsze jest to możliwe, a ubezpieczyciel zwykle stara się zmniejszyć kwotę odszkodowania, o ile w ogóle je wypłaci. Ma prawo tak zrobić, jeśli właściciel samochodu zadeklarował, że będzie stał w garażu. Wówczas pozostawienie samochodu na zewnątrz pomimo alertów pogodowych może uznać za zaniedbanie właściciela. Dlatego, jeśli doszło do uszkodzenia samochodu przez spadające drzewo, warto skorzystać z innych rozwiązań- naprawić szkody z autocasco.

Trzeba pamiętać, że ubezpieczenie AC może nie obejmować wszystkich strat, dlatego warto zapoznać się z posiadaną polisę. Często się zdarza, że ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy szkoda, ale wypłaci odszkodowania za czas naprawy samochodu (jeśli służył w celach zarobkowych). W przypadku gdy umowa gwarantuje nam możliwość naprawy samochodu na koszt ubezpieczyciela, trzeba się dobrze przyłożyć do sporządzenia protokołu szkody. Nawet w takim przypadku ubezpieczyciel będzie się starał dowieść winy właściciela. To właściciel jest obowiązany dobrze zabezpieczyć samochód, a jeśli tego nie zrobił, pomimo ostrzeżeń może nie dostać odszkodowania. Dlatego warto dobrze udokumentować swój wniosek i przygotować się na szereg dodatkowych pytań.

Jak wiadomo, każdy samochód w Polsce musi posiadać ubezpieczenie OC, ale AC nie jest już obowiązkowe. Dlatego wielu kierowców chcących zaoszczędzić na wysokich opłatach często go nie ma. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?

Nie musisz posiadać AC, aby dostać odszkodowanie

Skutki dynamicznych zjawisk atmosferycznych, nie są objęte ubezpieczeniem OC, a nawet AC nie zawsze gwarantuje odszkodowanie. Na szczęście nie jest ono konieczne, by się o nie starać, bo można się starać o zadośćuczynienie od właściciela posesji, na jakiej doszło do szkody lub zarządcy drogi. Trzeba jednak udowodnić, że do szkody doszło na skutek ich zaniedbań.

Do zalania samochodu może dojść np. z powodu niesprawnej kanalizacji, a do uszkodzenia przez drzewo przez zaniedbanie kondycji drzewostanu, który powinien zostać wycięty, a do tego nie doszło. W sytuacji, gdy na samochód spadnie gałąź drzewa z sąsiedniej posesji, można ubiegać się o odszkodowanie od jej właściciela. W każdym z tych przypadków należy jednak udowodnić, że jest on winnym powyższej sytuacji. Dowody i świadkowie to jedyny sposób, by uzyskać odszkodowanie.

ubezpieczenie samochód po burzy freepik jpg
Freepik

Jakie dokumenty warto załączyć do wniosku?

Są firmy ubezpieczeniowe, które bez problemów wypłacają odszkodowanie za uszkodzony samochód. Zdarzają się jednak takie, które wymagają dokładnej dokumentacji, by właściciel udowodnił, że powinien je dostać.

Warto przygotować szczegółową dokumentację w postaci zdjęć i zabezpieczyć samochód przed dalszym uszczerbkiem na kondycji. W sytuacji, gdy doszło do wybicia szyby przez spadający konar, dobrze jest ją zakleić, albo wstawić samochód w miejsce, gdzie padający deszcz nie doprowadzi do dalszych uszkodzeń wnętrza.

uszkodzony samochód ubezpieczenie freepik
Freepik

Nigdy nie lekceważ alertów pogodowych- mogą uratować twój samochód

Dobrze jest śledzić prognozy pogodowe i reagować na zapowiadane gwałtowne zjawiska pogodowe. Nic lepiej nie zabezpieczy samochodu jak przezorny właściciel. Nawet gdy nie posiadasz garażu, zawsze możesz pozostawić samochód na zadaszonym parkingu supermarketu. To dużo lepszy wybór niż parkowanie pod drzewem.

Jeśli nie masz takiej możliwości, bo wichura dopadnie cię na drodze, warto zjechać na pobocze, tak by nie stanowić zagrożenia dla innych samochodów. Widoczność często jest znacznie ograniczona i nie pozwala na bezpieczną jazdę. Dlatego warto przeczekać moment intensywnych opadów i nie wychodzić z samochodu. W czasie burzy i towarzyszącym jej wyładowaniom atmosferycznym jest bezpiecznym miejscem. Trzeba jedynie pamiętać, by trzymać ręce z dala od metalowych przedmiotów, które są idealnym przewodnikiem prądu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News