Tu cena paliwa właśnie przekroczyła 7,60 zł za litr. To najdrożej od dekady

Tu cena paliwa właśnie przekroczyła 7,60 zł za litr. To najdrożej od dekady

paliwo

Podaj dalej

Ceny paliwa znacznie wzrosły. Na wielu stacjach paliw różnica w stosunku do cen, jakie jeszcze niedawno obowiązywały to już ponad 1 zł. W związku z tym koszty dojazdów do pracy w skali miesiąca znacznie wzrosły. Prognozy nie są optymistyczne, a w niektórych miejscach za paliwo trzeba płacić ponad 7 zł.

Cena paliwa od połowy września wzrosła średnio o ponad 30 gr za litr

Ceny paliwa w Polsce przekroczyły zgodnie z prognozami barierę 6 zł. Polscy kierowcy z niepokojem czytają o tym, że to nie koniec podwyżek, jakie ich czekają. Ostatnio pojawiło się jednak przysłowiowe światełko w tunelu, bo rząd zastanawiał się nad tym czy nie zmniejszyć akcyzy, która stanowi jeden ze składników finalnej ceny paliwa w Polsce.

Znacznie gorzej przedstawia się sytuacja kierowców w Wielkiej Brytanii. W kraju objętym kryzysem paliw, ceny benzyny przekroczyła 7,58 zł/l., co jest najwyższą wartością od prawie dekady. Presja na konsumentów wzrosła, a inflacja daje się we znaki.

Średnie ceny na brytyjskich stacjach paliw ostatni raz były tak wysokie we wrześniu 2012 r. Dziś dochodzi problem z dostępnością paliwa i faktem, że wprowadzone nowe paliwo E10 znacznie skraca dystans, jaki można przejechać na baku.

Szybko rosnące hurtowe ceny ropy naftowej spotęgowały problemy z łańcuchem dostaw, które trafiają na pierwszy plan. Po kolejkach po paliwo i brakach, jakie występowały w ostatnich tygodniach, benzyna w dużej mierze jest dostępna. Niestety trzeba za nią zapłacić więcej, bo kosztuje średnio o 27 groszy za litr więcej niż we wrześniu.

tankowanie paliwa
foto: GettyImages

Cena diesla budzi niepokój

Średnia cena benzyny bezołowiowej wynosi dziś 7,58 za litr, a oleju napędowego 7,75 zł. Cena diesla budzi szczególny niepokój, po tym jak cena hurtowa wzrosła od połowy września o 54 grosze za litr.

Ceny oleju napędowego przy dystrybutorach wzrosły o 27 gorszy za litr. To oznacza, że to nie koniec podwyżek, biorąc pod uwagę, że mają opóźnienie w stosunku do cen hurtowych.

Ceny na stacjach paliw mogą szybko wystrzelić, gdy kierowcy opróżnią dystrybutory, pozostawiając zapasy na niskim poziomie.

tankowanie diesla paliwa diesel benzyna
Fot. pixabay.com

Wzrosło zainteresowanie samochodami elektrycznymi

Wzrosty cen nie są wynikiem „spekulacji” przez detalistów podczas kryzysu i panicznego wykupywania paliw jaki miał ostatnio miejsce, ale był spowodowany czynnikami globalnymi.

Cena ropy w ciągu ostatnich 12 miesięcy znacznie wzrosła, na co miał wpływ popyt, gdy Rosja i kraje OPEC ograniczyły produkcję. W ostatnich miesiącach brytyjska waluta nieco się osłabiła w stosunku do dolara, co miały wpływ na wzrost cen.

Jak informuje TheGuardian, koszt napełniania baku w Wielkiej Brytanii, rósł o ponad jedną czwartą rocznie. To pogłębia złą sytuację konsumentów, którzy borykają się z wyższymi rachunkami za energię i podwyżkami cen żywności.

Rosnące koszty paliwa na pewno mają wpływ na atrakcyjność samochodów elektrycznych. Koszty eksploatacji są minimalne, ale cena zakupu sporo wyższa. Pomimo tego we wrześniu sprzedano aż 33 tys. samochodów elektrycznych. To rekord na Wyspach, który stanowi 15% wszystkich zarejestrowanych nowych samochodów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News