To świetna wiadomość dla seniorów. Świadczenia wzrosną i będą nowe - czterocyfrowe i BEZ kryterium dochodowego

To świetna wiadomość dla seniorów. Świadczenia wzrosną i będą nowe - czterocyfrowe i BEZ kryterium dochodowego

pieniądze dla seniorów

Podaj dalej

W Polsce mamy miliony seniorów, których sytuacja finansowa jest lepsza lub gorsza. Tak samo, jak zdrowie. Każdy dodatek finansowy oprócz świadczenia stanowi często o tym, jak wiele jest do wydania na życie oprócz rachunków. Od 1 stycznia pieniędzy ekstra będzie więcej i pojawi się zupełnie nowa forma wsparcia. To tysiące złotych do wydania. Kto je otrzyma?

Nowe świadczenie i podwyżki już obowiązujących – to dobra informacja dla seniorów

Rząd w piątek oficjalnie już zapowiedział podwyżki dla wszystkich Polaków. Te w przyszłym roku dotyczą także seniorów i ich świadczeń oraz dodatków. Więcej pieniędzy będzie do wydania i pojawi się nowe świadczenie. W związku z tym, że rządzący nazwali je świadczeniem wspierającym, to taki dodatek będzie finansowo wspierać budżety seniorów. Których konkretnie?

Taki dodatek to nowość wśród już obowiązujących dopłat. Rządzący oferują nawet 3900 zł na seniora w ramach takiego świadczenia. Na dodatek nie jest istotne jaką rentę, czy emeryturę dostają, bo kryterium dochodowego, jak np. przy czternastce- nie ma. Wiadomo zaś, że dofinansowanie wyniesie od 40 do 220% renty socjalnej. Ta obecnie wynosi 1588,44 zł, ale od marca wzrośnie (1783,80 zł). Dla kogo takie pieniądze ekstra?

Takie świadczenie wesprze osoby niepełnosprawne. Otrzymają co najmniej 635,37 przez pierwsze 2 miesiące. Potem może to być 713,52 zł miesięcznie. Maksymalnie niepełnosprawni mogą liczyć na 3494,57 przez pierwsze 2 miesiące 2024 r. Potem będzie to nawet 3922,60 zł. Jakie dodatki dla seniorów jeszcze wzrosną?

pieniądze dla seniorów
Freepik

Zasiłek pielęgnacyjny i nie tylko też z podwyżką

Taki dodatek otrzymają seniorzy, którzy ukończą 75 lat i wynosi on 294,39 zł miesięcznie. Z dniem 1 marca 2024 r. świadczenie zostanie podwyższone o wskaźnik waloryzacji. Rząd przewiduje, że to będzie 12,3%. Dlatego wszyscy w tym wieku bez żadnego wniosku otrzymają na konta 330,60 zł. To nie wszystko.

Seniorzy mogą także liczyć na świadczenie uzupełniające. Te otrzymują ci, niezdolni do samodzielnej egzystencji. Wśród takich osób są najczęściej seniorzy powyżej 75 roku życia. To oni najczęściej pobierają maksymalnie 500 zł, które przysługuje w ramach takiego świadczenia. Warunek, jaki trzeba spełniać to maksymalnie 1657,80 zł miesięcznie brutto w ramach otrzymywanych dochodów. Powyżej tego limitu obowiązuje zasada pomniejszania, złotówka za złotówkę W przyszłym roku limit ten wzrośnie o 12,3%- o wskaźnik inflacji.

Trzeba pamiętać jeszcze, że seniorów byłych ratowników nie będzie obowiązywał podatek PIT. Dodatek, jaki otrzymują w kwocie 230 zł miesięcznie będzie większy na rękę, niż w tym roku.

To plus stałe świadczenia w postaci trzynastki i czternastki dla seniorów oznacza, że w 2024 r. powinno być im lżej finansowo. Nie jest tajemnicą, że koszty utrzymania nie doczekają się znacznej obniżki, więc każda złotówka bardzo się przyda. NIE PRZEGAP: To świetna wiadomość dla Polaków. Premier ogłasza – taki dodatek do pensji dla KAŻDEGO od 1 stycznia

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News