To świetna wiadomość dla seniorów. Dodatek 500 plus dla nich może być dużo wyższy

Nie jest tajemnicą, że na wysokość świadczenia 500 plus dla seniorów ma wpływ kryterium dochodowe. To może się zmienić z korzyścią dla beneficjentów takiego świadczenia. W rezultacie będzie jeszcze więcej pieniędzy do wydania. To jednak nie koniec dobrych wiadomości.

dodatek 500 plus
Podaj dalej

Rząd rozważa zmiany w 500 plus dla seniorów

Dodatkowe pieniądze dla seniorów w ramach 500 plus mogą wynieść więcej, niż do tej pory zakładano. Taką opcję przewiduje bowiem rząd. Kryterium dochodowe, uprawniające do otrzymania takich pieniędzy może wzrosnąć w 2024 r., więc wielu zyska jeszcze większe pieniądze do wydania. Ponadto rządzący biorą pod uwagę podniesienie kwoty maksymalnej świadczenia.

Miano 500 plus dla seniorów uzyskało świadczenie oferowane osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Jego wysokość określa próg dochodowy, który od marca wynosi 2 157,80 brutto. Każda osoba, której pozostałe dochody nie są wyższe niż 1657,80 zł brutto, takie 500 plus otrzymuje w pełnej wysokości. Później, jak w przypadku czternastki, świadczenie obliczane jest wg zasady „złotówka za złotówkę”.

dodatek 500 plus dla seniorów
Pixabay

Więcej pieniędzy już od stycznia 2024 r.

Wiadomo, że próg dochodowy znów ulegnie zmianie z początkiem 2024 r. Zmieni się wg poziomu prognozowanej inflacji, czyli o 12,3%.

Jak rozważa „Fakt„, niezależnie jednak od wielkości samego świadczenia, w nowym roku zmieni się kryterium dochodowe, które ma wpływ na kwotę do wypłaty dla seniorów. Mówi się, że wyniesie 2 423,21 zł brutto. W takiej sytuacji pełną kwotę świadczenia 500 plus otrzymają seniorzy ze świadczeniami do 1923,21 zł brutto.

Osoba, która obecnie na przykład otrzymuje 1800 zł brutto emerytury, otrzymuje 357 zł 80 gr świadczenia uzupełniającego. W przyszłym roku (świadczenia są waloryzowane od 1 marca), może liczyć na prawie 402 zł. Szczegółową tabelę symulacji świadczenia po zmianach można znaleźć tutaj.

Wniosek można złożyć w każdej placówce ZUS, przesłać pocztą lub za pomocą internetowej Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Warto wiedzieć, że choć nazwa sugeruje wyłączność dla seniorów, to takie świadczenie przysługuje każdemu, kto ukończył 18. rok życia i nie jest zdolny do samodzielnej egzystencji. Niezdolność wymaga odpowiedniego orzeczeniem. Ponadto należy mieć ukończone 18 lat, posiadać polskie obywatelstwo lub prawo stałego pobytu w naszym kraju. NIE PRZEGAP: Wcześniejsze emerytury seniorów. Niektórzy będą rozczarowani

Przeczytaj również