Wnoszą o przywrócenie poprzednich przepisów dla dużej grupy seniorów
Nie jest już tajemnicą, że istnieje szansa, że tysiące pracowników, przyszłych seniorów mogłoby wcześniej odejść na zasłużony odpoczynek. Petycja w tej sprawie już jest i trafiła do Sejmu. Mowa w niej o blisko 20 000 Polaków wykonujących zawód listonosza.
Jak podkreślono w petycji, taka praca polecająca na doręczaniu listów, emerytur, rent i paczek jest ryzykowna i ciężka. Zawód ten już kiedyś wpisano na listę tych uprawniających do wcześniejszych emerytur. Pozytywne podejście do złożonej petycji byłoby więc niejako przywróceniem takiej możliwości.
„Listonosz podczas zmiany roboczej większość czasu spędza w otwartej przestrzeni wystawiony na działanie warunków atmosferycznych. W okresie letnim temperatury często przekraczają 32, a nawet 35 stopni Celsjusza. W okresie jesiennym i zimowym występują opady deszczu, deszczu ze śniegiem, marznącego deszczu, mocny wiatr potęgujący odczucie chłodu, natomiast w okresie zimowym (…) temperatury poniżej zera. Listonosze ze względu na specyfikę pracy nie mają możliwości w dostateczny sposób zabezpieczyć się przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, a to powoduje przedwczesne starzenie organizmu” – pisze autor petycji do posłów, cytowany przez „Fakt”.

Jakie miałyby być warunki wcześniejszych emerytur listonoszy?
Nie ulega wątpliwości, że listonosze pozostają w grupie zawodów narażonych na ryzyko utraty zdrowia i wykonują ciężką pracę fizyczną. Nie bez powodu ta grupa pracowników należała do tych, gdzie warunki pracy określano jako szkodliwe.
W latach 90 zmieniły się przepisy, ale praca listonosza niewiele się zmieniła. „Jest to połączenie pracy umysłowej z fizyczną, w zmiennych warunkach pogodowych oraz stałej koncentracji, która jest przyczyną ciągłego stresu” – czytamy w piśmie do Sejmu, cytowanym przez „Fakt”.
W związku z tym autor petycji domaga się, by pracownicy wykonujący ten zawód mogli skorzystać ze świadczeń dla seniorów o 5 lat wcześniej. Czyli mężczyźni mogliby pobierać świadczenia w wieku 60 lat, a kobiety w wieku 55 lat.
Rządzący na razie mówią o emeryturach pomostowych, ale mają obowiązek zająć się każdą petycją. Nie jest też tajemnicą, że wybory zbliżają się wielkimi krokami, dlatego nie wiadomo czy uda się rozstrzygnąć tę kwestię jeszcze w te wakacje.
Gdyby się to jednak udało, niewykluczone jest, że miałoby to jeszcze jeden skutek. Akceptacja takiej propozycji wiąże się niechybnie z kolejnymi tego typu petycjami. To dlatego, że w grupie pracowników z takimi przywilejami dla seniorów było więcej zawodów. CZYTAJ TAKŻE: Taki dodatek to w lutym ekstra nawet 1400 zł. Rodziny muszą tylko pamiętać o tym jednym wniosku