To paliwo to jakiś koszmar. Kierowcy skarżą się na dymienie i problemy z silnikiem

To paliwo to jakiś koszmar. Kierowcy skarżą się na dymienie i problemy z silnikiem

nowe paliwo na stacjach

Podaj dalej

Kierowcy dają upust swojej frustracji, po tym jak rząd wprowadził nowe paliwo. Obawy związane z tankowaniem nowej benzyny nie ustają. Mało tego, twierdzą,że płacą więcej za mniej paliwa.

Kierowcy skarżą się na „dymienie” i jakość nowego paliwa

Paliwo E10 jest dostępne na stacjach paliw dopiero od dwóch tygodni, ale niektórzy kierowcy nadal mają problemy z „bardziej ekologicznym” paliwem. Benzyna z oznaczeniem E10 obowiązuje w Wielkiej Brytanii od  początku września, a wprowadzono ją w celu obniżenia wskaźników zanieczyszczenia powietrza przez samochody.

Mieszanka 10% odnawialnego etanolu i składa się z materiałów takich jak zboża niskiej jakości, cukry i odpady drzewne, dzięki czemu jest bardziej ekologiczny niż dotychczasowa benzyna. W praktyce wprowadzenie tego rozwiązania spotyka się z coraz większą falą negatywnych komentarzy i doświadczeń kierowców.

Jak informuje Express.uk, dotyczą one nie tylko kompletnego braku rzetelnych informacji na temat zgodności samochodu z nowym paliwem ale także jego specyfikacją.

Pod publikacjami na Twitterze rośnie fala niepokojących komentarzy:

„…odkąd zacząłem go używać, wydech mojego samochodu zaczął bulgotać”

„Mój samochód nie lubi tego nowego paliwa!”

Inny użytkownik skarżył się na problemy z silnikiem, mówiąc:

„Jeden bak benzyny E10 i mój Golf Mk5 pryska, gaśnie i brakuje mu mocy.Dopełniłem go E5 i jest lepiej.

W odpowiedzi na wiele pytań dotyczących kompatybilności paliwa, niektórzy dealerzy samochodowi zaczęli samodzielnie udostępniać informacje dotyczące zdatności E10.

Dealer Lexusa zamieścił na Twitterze zrzut ekranu ze strony internetowej rządowego kontrolera E10, pokazujący, że wszystkie europejskie modele benzynowe Lexusa wyprodukowane po styczniu 1998 r. są kompatybilne, z wyjątkiem trzech wymienionych przykładów.

Inni dealerzy samochodów, w tym Toyota, zamieścili podobne porady.

Kierowcy zapłacą wiecej za paliwo
Shutterstock

Kierowcy twierdzą, że nowe paliwo jest za drogie

Pomimo korzyści dla środowiska w mediach społecznościowych nie ustaje krytyka wprowadzenia nowego paliwa. Kierowcy powołują się na szereg kwestii. Jeden z użytkowników Twittera zakwestionował nawet cenę nowego paliwa i wpływ, jak ma na jego samochód.

Powiedzieli:

„Więc dzięki benzynie E10 płacimy teraz więcej za mniej benzyny?

 

„Wszyscy jesteśmy za byciem bardziej przyjaznym dla środowiska, ale czy nie powinno to być tańsze, skoro jest rozwodnione?

 

„Wściekłem się, kiedy poszedłem do mojego lokalnej stacji, a koszt E10 to 155,9 za litr. Oszałamiająco 22 pensy za litr więcej.

 

„Nie dam się zmusić do zaciągnięcia pożyczki na wymianę sprawnego samochodu”.

 

Jak utrzymuje brytyjski rząd, benzyna E10 nie będzie droższa przy dystrybutorze niż obecna standardowa benzyna. Nadmienia jednak, że benzyna E10 może nieznacznie wpłynąć na zużycie paliwa – ogólnie około jednego procenta – ale będzie to prawie niezauważalne dla większości kierowców.

Według rządzących bardziej prawdopodobne jest, że na zużycie paliwa mają wpływ inne czynniki, takie jak styl jazdy i waga pojazdu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News