To nowość w przepisach dla kierowców. Jeden termin decyduje, czy zapłacą gigantyczne kary

To nowość w przepisach dla kierowców. Jeden termin decyduje, czy zapłacą gigantyczne kary

samochody elektryczne samochód elektryczny elektryk sprzedaż norwegia podatki podatek vat

Podaj dalej

Tegoroczne zmiany w przepisach pozwalają windować kary dla kierowców do kwot, jakie mogą stanowić znaczną  część wartości ich samochodu. Ze względu na to, że nie znajdują się w kodeksie drogowym nie wszyscy o nich wiedzą. Zwłaszcza gdy dopiero zaczynają swoją przygodę za kierownicą samochodu. Warto być skrupulatnym, bo koszty potrafią czasami pochłonąć znaczną część wartości samochodu.

O tym terminie trzeba pamiętać – do tej pory nie było go w przepisach

Zakup samochodu wiąże się nie tylko z kosztem jego zakupu, wykupienia ubezpieczenia i pilnowania terminu badania technicznego i przeglądów. Jest jeszcze jedna ważna rzecz, która pozwoli cieszyć się jazdą samochodem bez finansowych kłopotów.

Kupując samochód, trzeba pamiętać o jeszcze jednej, ważniej formalności – o rozliczeniu się z fiskusem. Mówiąc prościej – o wypełnieniu i przekazaniu do urzędu druku PCC-3. Sam druk nie jest nowością, ale nowy zapis daje kierowcy na załatwienie formalności tylko 14 dni. Co się stanie jeśli w tym czasie nie rozliczymy się z fiskusem i czy każdy kierowca musi to zrobić?

kary kierowca
fot. freepik

Kary sięgają blisko 70 000 zł

Wysokość kary dla zapominalskich kierowców określana jest na podstawie stawki minimalnego wynagrodzenia. Od tej kwoty oblicza się procent w zależności od zwłoki we wniesieniu opłaty. Minimalna to 10%, ale urzędnik ma prawo dziesięciokrotność minimalnego wynagrodzenia, co daje gigantyczną jak na polskie zarobki kwotę 68900 zł. Kto musi spieszyć się z deklaracją?

Termin 14 dni na złożenie deklaracji dotyczy kupujących samochód od podmiotów, które są podatnikami VAT. To oznacza, że gdy kupujemy samochód od osoby prywatnej najczęściej deklaracji PCC-3 nie składamy. Warto o tym pamiętać i nie narażać się na ryzyko utraty kwoty, która może przekraczać znaczną część wartości samochodu. Od lipca minimalne wynagrodzenie znów wzrośnie. W rezultacie kary będą jeszcze wyższe. Maksymalna kwota wyniesie aż 72 000 zł.

NIE PRZEGAP

To absolutny hit dla kierowców seniorów i kurierów. Bez grama paliwa, a wykupują go w mgnieniu oka

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News