To nie koniec naklejek w samochodach. Brak tej jednej to mandat dla kierowcy 500 zł

To nie koniec naklejek w samochodach. Brak tej jednej to mandat dla kierowcy 500 zł

mandat grzywna sąd

Podaj dalej

Kierowcy już za chwilę pozbędą się naklejki z przedniej szyby, ale to nie oznacza, że to koniec obowiązkowych naklejek w samochodach. Miejsce starej naklejki z numerem rejestracyjnym zajmie nowa. Czy jest obowiązkowa dla wszystkich kierowców i ile będzie kosztować? Wyjaśniamy.

Stare naklejki w samochodach znikną już od 4 września

Nowe Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, znosi obowiązek wklejania naklejki z numerem rejestracyjnym do polskich samochodów. W związku z tym kierowcy podczas rejestracji samochodów nie muszą od 4 września wnosić za nią opłaty w kwocie 18,50 zł. Ci, którzy już ją posiadają będą mogli ją odkleić.

Niestety fakt zwolnienia z niepotrzebnych opłat nie od końca będzie obowiązywał, bo stare naklejki zastąpią nowe. Bez nich wjazd do centrum niektórych polskich miast będzie niemożliwy.

to nie koniec naklejek w samochodach mandat albo wydatek

Nowa naklejka albo mandat 500 złotych

Obowiązkowa nowa naklejka do samochodu to wydatek w kwocie 5zł. Jej brak zaś może kosztować kierowcę mandat w wysokości 500 zł.
Informacje jakie pojawią się na nowej naklejce w kształcie zielonego ośmiokąta to: rodzaj paliwa z jakiego korzysta samochód i rok produkcji.

Jeśli posiadasz samochód z silnikiem benzynowym na naklejce pojawi się symbol „P”. W przypadku diesla na naklejce pojawi się litera „D”. Dla samochodów napędzanych LPG , naklejka zawiera oznaczenie „LPG”. Właściciele samochodów elektrycznych otrzymają naklejki z oznaczeniem „EE”. Szczegółowe oznaczenia pozostałych wariantów paliwa na naklejkach znajdują się tutaj.

Każda z tych naklejek stanowi o możliwości wjazdu do strefy czystego transportu, jakie pojawią się Polsce. Dlatego wjazd bez naklejki do stref czystego transportu, to mandat dla kierowcy w wysokości 500 zł.

Nalepkę powinno się umieścić w lewym dolnym rogu przedniej szyby samochodu. Sposób wydawania naklejek określi z kolei rada gminy drogą uchwały, która określi strefę czystego transportu. Na razie mówi się, że w pierwszej kolejności strefy czystego transportu pojawią się w Krakowie i Warszawie. Póki co nie ma w Polsce żadnej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News