To nagranie to kwintesencja polskich dróg. Czy tak wygląda prawidłowe wyprzedzanie? [WIDEO]

To nagranie to kwintesencja polskich dróg. Czy tak wygląda prawidłowe wyprzedzanie? [WIDEO]

wyprzedzanie autostrada

Podaj dalej

Jazda polskimi autostradami to prawdziwa walka o przetrwanie. W skrócie ogranicza się to do nieustannej rywalizacji o lewy pas, a wyprzedzanie wydaje się być manewrem, który trwa wieczność. Kiedy już uda ci się znaleźć swoje miejsce na lewym pasie dowiesz się, że przepisy o odległościach faktycznie nie istnieją.

Wyprzedzanie na polskich autostradach to kpina

Próba utrzymania, od niedawna egzekwowanego przez prawo odstępu od poprzedzającego pojazdu jest trudna w realizacji. Wiadomo, że przy prędkości autostradowej 140 km/h wynosi ona 70 m, ale o ile prosto to obliczyć o tyle trudno zrealizować.

Kiedy wyprzedzasz lewym pasem i zastanawiasz się czy odległość od poprzednika to faktycznie przepisowe 60 metrów musisz się liczyć tym, że twoje refleksje przerwie nadciągający samochód.

Najpewniej na początek wjedzie ci w klapę bagażnika, po czym zjeżdżając na prawy pas wyprzedzi cię nim i wepchnie się w twoje 60 metrów. To idealne wyprzedzanie, na które czyhają funkcjonariusze ze swoimi dronami.

wyprzedzanie autostrada
YouTube

Oczekiwanie na możliwość zmiany pasa trwa wieczność

Jak wiadomo, wedle polskich przepisów lewym pasem na autostradzie mogą się poruszać kierowcy, którzy wyprzedzają inny pojazd lub omijają przeszkodę. Kierowca nie powinien zajmować lewego pasa, bez potrzeby nawet w przypadku kiedy porusza się z maksymalną dozwoloną prędkością. Jak to wygląda w praktyce?

Jak się okazuje wideo rejestrator na pokładzie samochodu, to bardzo przydatna rzecz. Nagranie wideo, które trafiło wczoraj na popularny kanał na YouTube, to kwintesencja jazdy po polskich autostradach.

Autor nagrania zadaje na nim bardzo istotne pytanie, na które odpowiedź znajdziesz w poniższym wideo. Czy tak wygląda prawidłowe wyprzedzanie? Jak widać niewielu kierowców decyduje się na opuszczenie lewego pasa ruchu, po zakończeniu manewru wyprzedzania. Liczne grono zaś wyprzedza nie istniejące samochody kilometrami.

Dla przypomnienia, tamowanie lub utrudnianie ruchu na drogach publicznych jest zabronione. Grozi za nie mandat w wysokości 200 zł, a na konto kierującego trafią 2 punkty karne.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News