To już pewne! Kierowcy zapłacą nowy podatek od samochodów. Opłata wyniesie od 800 do 1600 zł

To już pewne! Kierowcy zapłacą nowy podatek od samochodów. Opłata wyniesie od 800 do 1600 zł

nowy podatek od samochodu dla kierowców

Podaj dalej

Zmiany w świecie motoryzacji, w którym odchodzi się od silników diesla, na rzecz samochodów elektrycznych wymuszają, by kierowcy wnosili kolejny podatek od samochodów. Wszystko po to, by zastąpić nim dotychczasowe.

Kierowcy po raz pierwszy zapłacą nowy podatek- od samochodów elektrycznych

Stan Teksas (USA) rozważa wprowadzenie ustawy, która pozwoli wprowadzić nowy podatek, jaki obciąży kierowców samochodów elektrycznych. Nowy podatek w wysokości do 200–400 USD, ma zastąpić podatek od samochodów spalinowych.

W artykule opublikowanym w 2021 r. Car&Driver informował, że teksańscy prawnicy brali pod uwagę wprowadzenie ustawy, która pozwoliłaby obciążać nowym podatkiem właścicieli samochodów elektrycznych. Kwota, o jakiej mówiono miała wynieść od 200 do 250 dolarów (800-1000 zł) rocznie. Dodatkowo kierowcy, którzy przejadą dystans ponad 9 000 mil (14484 km), mogą zapłacić dodatkowe 190 USD opłat. Taki dystans pokonuje większość kierowców.

To nie jedyny stan w USA, który bierze pod uwagę wprowadzenie takiego podatku lub opłat. W niektórych już go wprowadzono. Powód jest jeden- utrata dochodów, na skutek przesiadki kierowców na samochody elektryczne. Wprowadzenie nowego podatku pozwoli na pełną integrację elektryków i samochodów spalinowych.

Obecnie właściciele samochodów zasilanych prądem z akumulatorów nie płacą podatków

W związku z tym, że na ulicach pojawia się coraz więcej samochodów elektrycznych, niektóre stany pobierają od ich właścicieli wyższe opłaty z góry, gdy odnawiają rejestrację pojazdu.

Rozmawia się również o tym, by uzależnić podatki od przebiegu lub masy pojazdu, tak by opodatkować wszystkie pojazdy. Podatki mają płacić wszyscy kierowcy, niezależnie od rodzaju układu napędowego lub „paliwa”. Szacuje się, że opodatkowanie 300 000 samochodów elektrycznych, przyniosłoby dochód rzędu 40 milionów dolarów w 2022 r.

Ustawa pierwotnie miała obowiązywać od 1 września 2021 r., ale duże ilości wprowadzanych zmian na to nie pozwoliły. Drugi termin wejścia w życie tj. 1 stycznia 2022 r. także już minął. Na jakim etapie są dziś prace i co się zmieniło w kwestii opłat? Niedługo się dowiemy. Należy się jednak spodziewać, że w najbliższym czasie. Tymczasem Brytyjskie Ministerstwo Skarbu już ma gotowy projekt nowego mechanizmu opłat.

PILNE! Kierowcy zapłacą nowy podatek. Niezależnie od tego, czy mają diesla, czy elektryka

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News