To już pewne- będzie zupełnie nowe świadczenie na dziecko. Polacy mogą się o nie starać przedstawiając ten dokument

Po miesiącach sporów wiadomo już, że w przyszłym roku pojawi się zupełnie nowe świadczenie na dziecko. Polacy będą mogli z niego skorzystać poza tym, znanym jako dodatek 800+ wypłacany co miesiąc przez państwo. Ile wyniesie nowe świadczenie i jak się o nie starać?

nowe świadczenie na dziecko de
Podaj dalej

Na takie świadczenie na dziecko wydadzą ekstra miliardy złotych

Polacy będą się mogli starać, przypuszczalnie już w styczniu o nowe świadczenie na dziecko. Takie “podstawowe zabezpieczenie na dziecko” połączy wszystkie inne, z jakich korzystają w Niemczech. Ponadto pobieranie nowego świadczenia nie wykluczy korzystania z 800 plus na dziecko w Polsce. To, jak się starać o oba świadczenia jednocześnie pisaliśmy tutaj.

Po miesiącach sporów władze w Niemczech ustaliły, że Kindergeld, Kinderfreibeträge oraz Kinderzuschlag połączą nowym świadczeniem – Kindergrundsicherung. Będzie się ono składać z dwóch elementów: kwoty gwarantowanej niezależnej od dochodów oraz kwoty dodatkowej. W przypadku tej drugiej brane pod uwagę będą dochody rodziców. O jakich kwotach mowa i jak starać się o takie dodatkowe pieniądze?

nowe świadczenie na dziecko de
Freepik

Oszczędność na biurokracji i ekstra co najmniej 1100 zł

W przyszłości wniosek o nowe świadczenie składany będzie do osobnej instytucji, a procedura jego uzyskania będzie uproszczona. Na potrzeby zasiłku Kindergrundsicherung niemiecki rząd planuje stworzenie portalu podstawowych świadczeń. To za jego pośrednictwem składane będą wnioski przez zainteresowanych rodziców.

Jeśli chodzi o kwoty, to stała część takiego świadczenia wyniesie 250 euro, czyli ponad 1100 zł. Polacy będą mogli się o nie ubiegać. Ci, którzy od co najmniej 5 lat zamieszkują w Niemczech, będą mieli znacznie łatwiej, jeśli przedłożą zaświadczenie o poprawie stałego pobytu w Niemczech.

Planuje się, że w przyszłości rodzice nie będą obowiązani do przedstawiania dokumentów potwierdzających dochody. Zamiast tego urzędnicy skorzystają z bezpośrednich informacji uzyskanych od urzędu skarbowego.

Od kiedy taki nowy dodatek na dziecko? Mówi się, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Czytaj także: Unia Europejska wkracza do telefonów i laptopów. Tego już w nich nie zobaczymy – nareszcie

źródło: www.deutschlandfunkkultur.de 

Przeczytaj również