To dla niektórych Polaków będzie zupełna nowość. Wydadzą na to obowiązkowo tysiące złotych

Polaków, którzy planują zakup mieszkania albo budowę domu nadchodzące zmiany przepisów prawa niezbyt zaskoczą. Stanowią jednak nowość dla tych, którzy wybudowali domy przed 2009 r. Mogą się spodziewać, że wydadzą tysiące złotych na szczegółowy opis stanu swojego budynku. Będzie im to potrzebne, by mogli też nieco zyskać na wydatkach.

dodatek do czynszu polaków
Podaj dalej

Obowiązkowy audyt cieplny, a premia termomodernizacyjna dla Polaków

Określenie audyt cieplny lub audyt energetyczny może być obce dla wielu Polaków. Ci, którzy wybudowali swoje domy przed 2009 r., grosza na niego nie wydali. To dlatego, że do tej pory nie musieli.

Stanie się on obowiązkowy nie tylko za sprawą nowych przepisów, ale także, gdy Polaków najdzie ochota na inwestycje w domy i mieszkania. Wykonanie audytu cieplnego pozwala określić energooszczędność budynku. Ponadto pozwala określić zakres oraz parametry techniczne i ekonomiczne prac związanych z jego termomodernizacją.

To okazuje się niezbędne, gdy starają się o premię termomodernizacyjną. Ta stanowi pomoc dla tych, którzy finansują przedsięwzięcie termomodernizacyjne z kredytu.

nowy wydatek dla polaków
fot. freepik.com – roman-

Na jakie kwoty należy się przygotować?

Szczegółowy opis stanu budynku, jego paramentów będący konsekwencją przeprowadzonego audytu cieplnego dotyczy nie tylko systemu ogrzewania. Także podgrzewania ciepłej wody użytkowej, izolacji wszystkich przegród (ściany, dach) oraz stolarki otworowej (okna i drzwi).

Taki audyt energetyczny jest niezbędny, gdy przyjdzie do wykorzystania go przy innych, niż opisuje ustawa termomodernizacyjna, dofinansowaniach. Przyda się także w pozyskiwaniu środków z Regionalnych Programów Operacyjnych. Ile trzeba w taki audyt zainwestować?

Dla domu jednorodzinnego minimalna cena za wykonanie audytu energetycznego lub remontowego startuje od kwoty 1000 zł brutto. W przypadku budynków wielorodzinnych minimalny wydatek to już 2500 netto. Za budynek niemieszkalny przyjdzie zapłacić 3000 zł netto.

Czy wykonanie audytu zobowiązuje Polaków do dostarczenia jakichś dokumentów?

Na potrzeby sporządzenia audytu, niezbędne będą także:

– oryginalny projekt budynku lub inwentaryzacja obiektu,
– projekty dotyczące różnych robót wykonywanych w budynku,
– książka obiektu budowlanego,
– informacje o dokonanych przeglądach okresowych, zużyciu ciepła i kosztach energii na podstawie faktur i obowiązujących aktualnie taryf,
– wytyczne dotyczące np. warunków zabudowy i zagospodarowania terenu,
– informacja czy budynek znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków.

Na dokumenty z audytu cieplnego, przyjdzie niektórym poczekać od 5 do kilkunastu dni.

NIE PRZEGAP

https://wrc.net.pl/mh-dodatkowe-300-zl-co-miesiac-do-wydania-na-cokolwiek-premier-zapowiada-nowy-dodatek-dla-ponad-7000-polakow

Przeczytaj również