To będzie cios dla milionów seniorów. Już zaplanowali jak go wydadzą, a na ten dodatek z ZUS przyjdzie im poczekać

Nie jest tajemnicą, że seniorzy z niecierpliwością wyczekują momentu wypłaty swojego świadczenia z ZUS. Tysiące z nich otrzyma do niego dodatek finansowy, dawno zapowiadany przez rząd. Takie ekstra pieniądze wypłacane bez wniosków i kryteriów są już pewne, tak jak terminy w jakich trafią na konta wybranych seniorów.

leki dla seniorów
Podaj dalej

Ile największy, a ile najmniejszy dodatek do emerytury z ZUS?

Zgodnie z zapowiedzią, seniorzy mogą już niedługo sprawdzać swoje konta, gdzie oprócz comiesięcznego świadczenia z ZUS znajdą dodatek- czternastkę. Długo oczekiwane pieniądze jednak nie wszystkim się należą, nawet jeśli pracowali.

To dlatego, że takie dodatkowe świadczenie obejmuje limit – 2900 zł. Powyżej tej kwoty ustalono zasadę wypłaty „złotówka za złotówkę” takiego świadczenia. To oznacza, że senior z emeryturą wysokości 4488,44 zł brutto czternastej  emerytury wcale nie dostanie.

Jakiego rzędu są to kwoty? Zgodnie z przepisami czternasta emerytura wynosi tyle ile minimalna emerytura, czyli w tym roku to 1588,44 zł brutto. Najmniejsza kwota do wypłaty to 50 zł brutto. Takie pieniądze wypłacane są według harmonogramu wypłat świadczeń z ZUS.  W związku z zapowiedzią premiera, takie wypłaty miały ruszyć na konta na przełomie sierpnia i września.

Nic jednak nie wskazuje na to, że pierwsi seniorzy dostaną je już 25 sierpnia ze świadczeniami.  Czekają na nie miliony seniorów, którzy już zaplanowali na co je wydadzą. Wygląda na to, że niektórym przyjdzie czekać jeszcze nawet miesiąc. Kolejny termin przypada już bowiem 1 września 2023 r. To o ile nie ziści się inny scenariusz.

zus dobry start
ZUS/ Twitter

Kiedy kolejne wypłaty czternastek?

W związku z tym, że Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg informowała, że wypłata czternastej emerytury nastąpi od początku września, to według harmonogramu wypłat świadczeń, ci którzy zwykle dostają je 25 dnia miesiąca, muszą poczekać do 25 września. Wszyscy jeszcze czekamy na oficjalne potwierdzenie terminów wypłat w formie  rozporządzenia.

Zgodnie z założeniami projektu, czternastki wypłacane są w terminie, w którym wypłaca się świadczenie emerytalne. To oznacza, że kolejne po 1 września wypłacane będą przez ZUS w  terminach:

5 września – wtorek
6 września – środa
8 września – piątek
10 września – niedziela, świadczenie trafi na konto w piątek, 8 września
15 września – piątek
20 września – środa
25 września – poniedziałek

Warto wiedzieć, że z czternastej emerytury znikną pieniądze na poczet składki zdrowotnej oraz zaliczki na podatek dochodowy. Osoby, którym wypłata świadczenia głównego będzie zawieszona w dniu ustalania prawa do czternastej emerytury, na przykład z powodu przekroczenia limitów dorabiania do renty, czternastki nie otrzymają. Czytaj także: Nowy dodatek dla seniorów to od 5000 do 8000 zł. Tysiące dostaną taki do świadczeń, ale jednorazowo i na wniosek- od kiedy?

Przeczytaj również