Teraz wszyscy kierowcy muszą to zrobić w samochodach. Nie będzie innej opcji jak mandat 1500 zł

Teraz wszyscy kierowcy muszą to zrobić w samochodach. Nie będzie innej opcji jak mandat 1500 zł

mandat kierowca

Podaj dalej

Każdy kierowca, jeśli chce, by ominął go wysoki mandat, musi poruszać się po drogach samochodem dopuszczonym do ruchu. O tym, czy pojazd spełnia wszystkie wymagania, mówi stosowny dokument, który wystawia się raz w roku za opłatą. Co w tym celu muszą zrobić kierowcy w swoich samochodach?

Brak ważnej pieczątki w dokumencie to nie tylko mandat

Wszyscy kierowcy muszą dokonywać okresowego przeglądu samochodu w nieco inny sposób, a jego brak oznacza mandat i niedopuszczenie go do ruchu. Diagnosta po zmianach przepisów nadal musi sprawdzić:

– oświetlenie,
– ciśnienie powietrza w oponach oraz ich stan techniczny,
– układy – hamulcowy i kierowniczy, a także podwozie, zawieszenie oraz nadwozie.

Ponadto ważnym elementem badania technicznego pojazdu pozostaje sprawdzenie danych pojazdu względem tych, które zapisano w dowodzie rejestracyjnym. Tegoroczna nowelizacja przepisów wniosła dodatkowe czynności m.in. konieczność wykonania dokumentacji fotograficznej.

mandat przegląd samochód
fot. freepik.com

Zapominalski kierowca płaci trzykrotnie więcej!

Wszyscy kierowcy, którzy zapomnieli o przeglądzie okresowym samochodu podczas kontroli muszą się liczyć z karą. Mandat za to przewinienie w przeszłym roku wyniósł 500 zł. Dziś to jego trzykrotność. Co oznacza, że trzeba będzie zapłacić nawet ponad 1500 złotych. Mówi o tym art. 94 Kodeksu Wykroczeń (KW).

„Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.”

ciąg dalszy publikacji pod grafiką

mandat przegląd samochód

Jaka jest zatem górna granica kary?

Jak w przypadku wielu przewinień, najwyższy wymiar kary wymierzają sądy. Zgodnie z art. 24 § 1 KW w 2022 roku grzywnę, tak jak do tej pory wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych. Z wyjątkiem szczególnych przepisów.

W związku z tym, że samochód bez przeglądu opisują kolejne przepisy, w art. 94 KW ustala się minimalną stawkę grzywny za brak ważnego przeglądu na 1500 złotych.

Zgodnie z art. 24 KW, można zauważyć, że gdyby sprawa trafiła do sądu, grzywna może wynieść nawet 30 000 zł. Stanie się tak, gdyby kierowca odmówił przyjęcia mandatu podczas kontroli drogowej.

NIE PRZEGAP

Od 2025 nowy podatek dla kierowców! Niektórzy zapłacą nawet 540 zł miesięcznie

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News