Teraz jest ostatnia szansa na 1400 zł dodatku na konto. Wielu nawet nie wie, że ma do niego prawo

Teraz jest ostatnia szansa na 1400 zł dodatku na konto. Wielu nawet nie wie, że ma do niego prawo

ostatni moment na wyplate dodatku

Podaj dalej

Wielu Polaków skorzystało w dobie drożyzny z nowych form wsparcia w postaci dodatku. Dofinansowano im ciepło i prąd w domach, koszty zakupów, czy dojazdów do pracy. Zdarza się jednak, że przez nieuwagę i brak znajomości przepisów dodatkowe pieniądze do budżetu domowego mogą zostać niewykorzystane. Teraz jest ostatnia szansa na to, by zyskać ponad 1000 zł do wydania. Komu przysługuje i jakich formalności trzeba dokonać, by je otrzymać?

Prawo do dodatku dla pracujących w Niemczech

Dodatkowe środki finansowe w postaci 300 euro dodatku od niemieckiego rządu powinni otrzymać wszyscy pracujący w tym kraju. To kwota dodatku energetycznego, jaka powinna pojawić się wraz z wynagrodzeniem na koncie. Tymczasem wielu Polaków nie wie, że przysługuje im prawo do wypłaty dodatku energetycznego. Jeśli go im nie wypłacono do tej pory, mają jeszcze szansę na ich uzyskanie.

Takie wsparcie oprócz większości pracowników przysługuje emerytom, a także studentom. Większość z nich już pieniądze otrzymała. Ci, do których nadal nie trafiło 300 euro, powinni się pospieszyć. Wystarczy złożyć jeden dokument, by wypłata Energiepreispauschale (EPP), nastąpiła automatycznie.

wyplaty dodatku energetycznego
Pixabay

Ostatnia szansa na dodatek to zeznanie podatkowe

Jak się okazuje, w Niemczech nadal jest liczna grupa osób, która rządowego dodatku nie dostała, a ma do niego prawo. W ich przypadku ostatnią szansą jest złożenie zeznania podatkowego. Komu świadczenie przysługuje:

– pracownikom zatrudnionym na Minijob,
– uczniom i studentom, którzy w poprzednim roku pracowali podczas wakacji,
– trenerom klubów, pod warunkiem, że nie otrzymują wynagrodzenia,
– pracownikom, którym pracodawca nie wypłacił ryczałtu energetycznego,
– osobom samozatrudnionym,
– niektórym emerytom.

Każdy, kto nie otrzymał dodatku EPP od swojego pracodawcy, musi złożyć zeznanie podatkowe. Jak informuje portal Chip.de, urząd skarbowy automatycznie naliczy ryczałt.

Kwota dodatku jest pomniejszona o podatek

Finansowy zastrzyk gotówki od niemieckiego rządu podlega opodatkowaniu. To oznacza, że finalnie zamiast przyznanych 300 euro na konto wpłynie nieco mniejsza kwota. To jeśli we wrześniu lub październiku nie otrzymałeś takiego dodatku do wynagrodzenia.

W pierwszej kolejności należy taką sytuację wyjaśnić z pracodawcą, a jeśli nie był on obowiązany do wypłaty dodatku, wystarczy złożyć zeznanie podatkowe za 2022 r. Osoby prowadzące działalność gospodarczą w Niemczech mogą kwotę 300 euro EPP odpisać od zaliczki na podatek dochodowy.

Nie wszyscy dodatek na ponad 1400 zł otrzymają. Powodem jest fakt, że niemiecki ustawodawca nie wyłączył do od potrąceń. W rezultacie nie będzie cieszyć portfeli tych, którzy posiadają jakieś długi. Taka sytuacja oznacza, że przyznane pieniądze automatycznie będą konfiskowane na poczet spłaty zobowiązania finansowego. W takiej sytuacji jest ponad 7 milionów osób w Niemczech.

NIE PRZEGAP

Nowy dodatek co miesiąc dożywotnio. Sejm przyjął projekt korzystnej dla ponad 40 000 Polaków ustawy

Polacy kupią węgiel zupełnie inaczej. Wiadomo, kiedy pojawią się zmiany limitów i ograniczeń

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News