Ten weekend to ostatnia szansa dla kierowców. Policja nie będzie miała litości i posypią się mandaty

Ten weekend to ostatnia szansa dla kierowców. Policja nie będzie miała litości i posypią się mandaty

mandaty policja pultusk

Podaj dalej

W ten weekend policjanci drogówki ruszają na kontrole i mogą posypać się mandaty. Ma to związek z akcją prewencyjną, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Jednocześnie to ostatnia szansa dla kierowców, by za darmo sprawdzić kontrolowane przez policjantów oświetlenie i uniknąć wysokich mandatów. Za niewłaściwe żarówki LED można słono zapłacić.  Jak tego uniknąć?

Twoje światła- nasze bezpieczeństwo, albo mandat za źle ustawione żarówki

Tegoroczna akcja prewencyjna „Twoje światła – nasze bezpieczeństwo” kończy się w ten weekend, co oznacza, że kierowcy mają ostatnią szansę na darmowe sprawdzenie i ustawienie oświetlenia samochodu.

W akcji bierze udział 1,3 tys. stacji kontroli pojazdów i na każdej z nich można skontrolować oświetlenie w samochodzie. Niestety nie wszystkie popularne żarówki są legalne w Polsce, pomimo panującej na nie modzie. Dlatego warto skonsultować się z profesjonalistami, by później gorzko nie żałować.

Jak wiadomo, w Polsce jest wiele dróg, na których po zmroku niewiele można zobaczyć, bo są nieoświetlone. Kierowcy zaś o tej porze roku coraz więcej godzin spędzą za kółkiem z nie najlepszą widocznością. W związku z tym muszą być świadomi, jak ważne jest o tej porze roku prawidłowe oświetlenie i jakie zagrożenie może spowodować niewłaściwe ustawienie reflektorów.

swiatła akcja dla kierowców
foto: AudiWoman

Policjanci ruszają na kontrole, taryfy ulgowej nie będzie i mogą posypać się mandaty

Kierowcy muszą się liczyć z tym, że w ten weekend policja równolegle przeprowadzi kontrole, a mandaty są nieuniknione, gdy okaże się, że twój samochód posiada nielegalnie zamienniki żarówek lub źle ustawione światła.

Trzeba pamiętać, że nie wystarczy mieć sprawne oświetlenie w samochodzie. Działająca żarówka czy odbłyśnik to nie wszystko. Konieczne jest aby była na właściwej wysokości, co zapewni prawidłowy rozkład granicy światła i cienia. Ponadto bardzo ważne jest również natężenie emitowanego światła.

Jak wskazują analizy Inspekcji Transportu Drogowego, prawie wszyscy kierowcy (98%) skarży się, że jest oślepiana przez inne samochody. Tylko 30% samochodów zaś ma prawidłowo ustawione światła.

Największym problemem polskich dróg jest duża ilość samochodów, w których reflektory mają zmatowiałe klosze albo kierowcy zamontowali w nich nielegalne oświetlenie LED. To oznacza, że w najbliższych dniach masz ostatnią szansę na naprawę swoich zaniedbań w oświetleniu. Policjanci nie będą stosować taryfy ulgowej i nie ma co liczyć na pouczenia zamiast mandatów.

swiatła kontrola mandaty
Freepik

Drogówka przeprowadza tysiące kontroli, a najwyższy mandat to 500 zł

Za jazdę bez świateł kierowcy zapłacą mandat w wysokości 200 zł, a konto wypłyną dodatkowo 4 punkty karne. Ponadto, jeśli policjant uzna, że twój samochód stwarza realne zagrożenie w ruchu drogowym, stracisz dowód rejestracyjny i zapłacisz 500 zł. Aby go odzyskać, trzeba uzyskać pozytywny wynik badania technicznego.

Wykaz stacji diagnostycznych biorących udział w kampanii znajdziesz tutaj, na stronie ITS-u i na stronach jednostek policji w całym kraju. Warto skorzystać z ostatniej darmowej okazji, by zaoszczędzić sporo pieniędzy i nerwów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News