Ten przepis podniósł kary dla kierowców. Dla niektórych już te kwoty są astronomiczne, a będzie jeszcze drożej

Ten przepis podniósł kary dla kierowców. Dla niektórych już te kwoty są astronomiczne, a będzie jeszcze drożej

wyższe stawki kar dla kierowców pcc podatek

Podaj dalej

Wraz z początkiem roku weszło w życie ważne rozporządzenie, które swoimi skutkami objęło stawki opłat i kar dla kierowców. Wszyscy, którzy planują zmienić lub kupić samochód, muszą pamiętać o obowiązkach, jakie temu towarzyszą. Tegoroczne kary są wyjątkowo bolesne dla portfeli tych, którym zdarzy się je zaniedbać.

Nowy przepis obowiązujący od stycznia zmienia znacząco stawki kar dla kierowców

Zmiana prawa od 1 stycznia, obejmująca podwyżkę minimalnego wynagrodzenia za pracę, to nie tylko powód do zadowolenia pozwalający walczyć z inflacją, ale także podwyżka opłat i kar dla kierowców. Wszystkich tych planujących zakup samochodu.

Muszą oni pamiętać, że zakup auta od osoby fizycznej w Polsce, bez faktury i o wartości powyżej 1000 zł wymaga złożenia deklaracji PCC-3. Zwłoka powyżej 14 dni wiąże się z wysoką karą, jaką zapłacą zapominalscy. W tym roku na skutek inflacji kwoty są większe niż obowiązujące dotychczas. To często oznacza, że przyjdzie zapłacić więcej, niż kosztował sam samochód.

wyższe stawki kar dla kierowców pcc podatek
FREEPIK

Ile przyjdzie zapłacić za gapiostwo?

Za przekroczenie terminu 14 dni przyjdzie zapłacić kierowcom od 10% wysokości płacy minimalnej, do 20-krotności jej wartości. Przekładając to na realne wartości, w styczniu 2023 r. daje to kwoty od 350 do 69 800 zł. Te stawki nie są jednak finalnymi na cały okres 12 miesięcy tego roku.

W lipcu wachlarz kar znacząco się zmieni i zamknie się w kwotach od 360 zł do 72 000 zł. Takiej sytuacji nie było od dawna. To dlatego, że wskaźnik inflacji przekracza 5%, co wymusza w drodze przepisów dwukrotną podwyżkę płacy minimalnej. Lepiej pamiętać o konieczności zapłaty należnego podatku, niż później borykać się z wysokimi karami.

NIE PRZEGAP

Miliony Polaków zagrożone utratą 5000 zł. Nie zwlekaj! Sprawdź tę datę na kluczowym dokumencie

Od 1 lutego kierowcy muszą na to bardzo uważać. Pojawi się ważna zmiana i okazji na trzycyfrowe mandaty będzie więcej

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News