Ten manewr kosztuje 3500 zł i 15 punktów karnych. Tak wysoki mandat może zaskoczyć nie jednego kierowcę

Ten manewr kosztuje 3500 zł i 15 punktów karnych. Tak wysoki mandat może zaskoczyć nie jednego kierowcę

zus podatki składki składka podwyżka koszt 2023

Podaj dalej

Nowy surowy taryfikator powinien ostudzić zapał kierowców do naginania przepisów kodeksu drogowego, bo każdy mandat to spory wydatek uzupełniony o punkty karne. Niestety wciąż się zdarza, że brak patroli na ulicach stanowi pokusę do łamania prawa. Nie wszystkim jednak uchodzi to na sucho i tracą nawet czterocyfrowe kwoty.

Kierowcy wciąż myślą, że wysoki mandat, to coś, czego da się uniknąć

Ponieważ mandat to wciąż niewystarczający środek, by ostudzić zapał kierowców, rządzący już pracują nad modyfikacją kodeksu drogowego. Gdy nowe przepisy, o których pisaliśmy tutaj, wejdą w życie, utrata prawa jazdy nastąpi szybciej, niż ma to miejsce obecnie. Czy to się okaże skuteczne?

Dziś, gdy obowiązuje nowy, surowy taryfikator wciąż się zdarza, że kierowcy ryzykują i łamią prawo. Tak najczęściej bywa, gdy chodzi o przekroczenie dozwolonej prędkości, czy wyprzedzanie w miejscu, gdzie obowiązuje znak B-25. To bardzo kosztowny manewr, ale kierowców kusi brak patroli policyjnych na drogach. Tymczasem jak się okazuje, można się bardzo rozczarować.

kierowca mandat
fot. pixabay

Za ten manewr zapłacił 3500 zł i dostał 15 punktów karnych

Brak radiowozu na drodze stanowił pokusę dla kierowcy Audi, który na drodze między Legnicą a Chojnowem, ponad dwukrotnie przekroczył dozwoloną prędkość i wyprzedzał w miejscu niedozwolonym. Mężczyzna zupełnie się nie spodziewał, że dojdzie do zatrzymania jego samochodu. Doszło do tego, ponieważ wyprzedzanym samochodem był policyjny nieoznakowany radiowóz.

W chwili manewru kierowca Audi poruszał się z prędkością 157 km/h w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 70 km/h. Sytuację dodatkowo skomplikował fakt, że Audi wyprzedziło radiowóz w miejscu obowiązywania znaku B-25. Zgodnie z przepisami kierowca zrobił to w miejscu obowiązywania zakazu wyprzedzania.

Dziś już wie, że ryzyko kompletnie się nie opłaca. Rachunek za chwilę zapomnienia wyniósł bowiem 3500 zł i 15 punktów karnych.
Nowy taryfikator mandatów

Od początku roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Jeśli chodzi o mandaty za przekroczenie prędkości do 30 km/h to zostaje 50 złotych za przekroczenie do 10 km/h, ale potem wysokość mandatu rośnie o 100 zł co 5 km/h.

PILNE: Kolejne zmiany w przepisach dla kierowców. Stracą prawo jazdy dużo szybciej niż dotychczas

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News