Ten mało znany przycisk jest teraz kluczowy dla kierowców. Niewielu wie o jego ukrytych właściwościach

Ten mało znany przycisk jest teraz kluczowy dla kierowców. Niewielu wie o jego ukrytych właściwościach

przycisk w samochodzie oszczednosc paliwa dla kierowców

Podaj dalej

Nie ma zbyt wielu kierowców, którzy lubią się zagłębiać w instrukcje producenta do zakupionego samochodu. To w efekcie oznacza, że nie zawsze wykorzystują w pełni potencjał jego wyposażenia. W czasach, kiedy każda oszczędność w eksploatacji jest na wagę złota, warto wiedzieć więcej. Na przykład o ogromnych zaletach mało znanego przycisku zamontowanego w wielu samochodach.

Ten mało znany przycisk to teraz prawdziwa ulga dla kierowców

Kierowcy doskonale zdają sobie sprawę, że by zaoszczędzić na paliwie, wystarczy jeździć ekonomiczniej i ograniczyć korzystanie z wielu dostępnych opcji wyposażenia w samochodzie. Nie zawsze się to udaje na tyle, by nie odbyło się kosztem komfortu podróżowania. Tak będzie m.in. w przypadku klimatyzacji, bardzo obecnie przydatnej. Słoneczne dni znacznie utrudniają prowadzenie samochodu, zarówno jeśli kierowcy o nią wcześniej nie zadbali, jak i wtedy, gdy z oszczędności wyłączają.

Jak wszystkim wiadomo, po wejściu do nagrzanego samochodu należy uchylić okna, zanim wyruszy się w podróż z uruchomioną klimatyzacją. To po to, by wyrównać temperatury wewnętrzną i zewnętrzną. Po kilkudziesięciu sekundach można je już zamknąć i skorzystać z mało znanego przycisku wewnątrz samochodu. Znajduje się w praktycznie każdym, ale jest rzadko wykorzystywany. To ikonka samochodu i strzałki na panelu sterowania klimatyzacją.

przycisk dla kierowców
Fot.M.Hajduk

Szybkie schłodzenie wnętrza i oszczędność nawet 10% na zużyciu paliwa

Kierowcy nie zawsze zdają sobie sprawę, że uruchomienie trybu recyrkulacji jednym przyciskiem to nie tylko sposób na brzydkie zapachy i zanieczyszczenia z zewnątrz. Ma on szereg zastosowań, bo pozwala m.in. przyspieszyć proces schładzania wnętrza auta, a ponadto oszczędza paliwo. Producent pisze o tym w instrukcji do samochodu.

Tryb recyrkulacji pozwala klimatyzacji na wykorzystanie obiegu powietrza wewnątrz samochodu. Praca sprężarki klimatyzacji nie wymaga co prawda wielkiej ilości paliwa, ale gdy podróżujesz na krótkich trasach, pracuje ona bardzo ciężko, by schłodzić wnętrze pojazdu. W tej sytuacji zapotrzebowanie na paliwo może wzrosnąć nawet o 10%. Zwłaszcza w samochodach korzystających z oleju napędowego.

Włączony przycisk umożliwia klimatyzacji wykorzystanie powietrza z wnętrza samochodu, poprzez wciągnięcie go przez otwory wentylacyjne. Wnętrze można szybciej schłodzić, gdy jednocześnie do wewnątrz nie przedostaje się powietrze z zewnątrz. Trzeba pamiętać jednak, że chcąc zwiększyć oszczędności, warto korzystać z klimatyzacji tylko, gdy jest niezbędna. Każdy litr zaoszczędzonego paliwa jest dziś na wagę złota. Czytaj także: To już pewne – lipiec to ostatni miesiąc bez tego podatku. Potem tysiące kierowców wyda o 20% więcej

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News