Ten mało znany błąd, może spowodować „oszałamiający” wzrost wydatków na paliwo. Lepiej go unikać

Ten mało znany błąd, może spowodować „oszałamiający” wzrost wydatków na paliwo. Lepiej go unikać

dobrze dobrany olej zaoszczędzi paliwo

Podaj dalej

Na wydatkach na paliwo można zaoszczędzić i wcale nie oznacza to, że trzeba z tego względu odstawić samochód do garażu. Codzienna prawidłowa eksploatacja oraz serwis samochodu ma duży wpływ na to, jak często musimy tankować. Kierowcy zaś nawet nieświadomie popełniają w tej kwestii sporo błędów.

Paliwo jest tańsze, ale nie tanie więc dobrze jest świadomie serwisować samochód

Kierowcy często nie mają świadomości, że wystarczy jedna pomyłka, by w samochodzie doszło do „oszałamiająco” wysokich wydatków na paliwo. Ceny benzyny i oleju napędowego co prawda są niższe, niż jeszcze kilka miesięcy temu, ale trudno powiedzieć, że paliwo jest tanie. Dlatego dobrze jest unikać sytuacji, które mają wpływ na nadmierne zużycie benzyny lub diesla w samochodzie.

W związku z tym powinieneś zwrócić uwagę na poziom oleju w swoim samochodzie. Ma on ogromne znaczenie, a kierowcy często o tym zapominają. Ważne jest także, aby był zgodny ze standardami, jakie określił producent.

To, że w instrukcji wspomniano o konkretnym rodzaju ma swój powód. To dlatego, nie wszystkie oleje silnikowe są kompatybilne z każdym rodzajem silnika. Niektóre wymagają specjalnych smarów, aby w pełni wydajnie pracować.

dobrze dobrany olej zaoszczędzi paliwo
Pixabay

Jeśli na dasz tego silnikowi spodziewaj się częstszego tankowania

Silnik, który współpracuje z nieodpowiednim rodzajem oleju, będzie cię prosił o zwiększenie objętości paliwa w baku. Dlatego, zanim go wymienisz, zwróć uwagę na jego specyfikację i regularnie sprawdzaj jego poziom w silniku. Na pewno musisz to zrobić, zanim wyruszysz w daleką podróż.

To dlatego, że oprócz utrzymywania smarowania silnika i płynnej pracy, olej silnikowy może mieć istotny wpływ na oszczędność paliwa i ogólne osiągi samochodu. Można dzięki niemu zaoszczędzić paliwo, gdy ma właściwą lepkość.

Przemieszczanie gęstszego płynu przez silnik pochłania więcej energii z powodu tarcia w kluczowych miejscach, takich jak pompa olejowa i tłok.GS. Dlatego kupując olej, kierowcy powinni zwrócić uwagę na kilka ważnych liczb, które mówią o lepkości oleju.

Na przykładzie oleju 05W-20, liczba przed „W” oznacza „zimę” i odnosi się do lepkości w niskich temperaturach, a liczba przed „W” oznacza lepkość oleju, gdy silnik jest rozgrzany. W latach 90’tych najczęściej stosowany oleje 20W-50 i 10W-30. Dziś ich miejsce zajęły smary z oznaczeniem 05W-20, a nawet 0W-20 w silnikach nowszego typu pojazdów.

Dobrze dobrany olej poprawia efektywność paliwową samochodu, a kierowcy rzadziej będą odwiedzać stacje paliw. Oszczędności na wydatkach to zwłaszcza w dzisiejszych czasach bardzo ważna kwestia.

PILNE: Od listopada zmiany cen paliwa na stacjach. Na taką informację kierowcy czekali

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News