Ten element odpowiada za 40% awarii samochodów. Kierowcy muszą zwrócić na niego szczególną uwagę

Ten element odpowiada za 40% awarii samochodów. Kierowcy muszą zwrócić na niego szczególną uwagę

kierowcy i rozładowany akumulator

Podaj dalej

Każdego roku kierowcy padają ofiarą własnych zaniedbań. W większości przypadków dostrzegają źródło awarii, kiedy jest już za późno na interwencję. Niesprawny samochód zimą to poważny problem, zwłaszcza gdy do awarii dojdzie poza zasięgiem jakiegokolwiek warsztatu.

Gdyby nie zaniedbania, do tego typu awarii nigdy by nie doszło

Każdego roku zimą rośnie liczba awarii samochodów, w tym aż za 40% z nich odpowiada jeden niesprawny element. Podczas gdy kierowcy nie zapominają o wymianie opon czy oleju w samochodzie, o tyle,  jeśli chodzi o akumulator, idzie im dużo gorzej.

W samochodach zimą kierowcy chętnie sięgają po przydatne rozwiązania, które oferują im producenci tj. podgrzewane fotele, szyby czy webasto. Niestety, aby wszystkie mogły działać, potrzebują zasilania. Niesprawny akumulator i wahania temperatur często kończą się unieruchomieniem samochodu.

W związku z tym, że ostatnie lata to liczne lockdowny, podczas których niektórzy kierowcy świadczyli pracę zdalnie, ten fakt miał wpływ na kondycję akumulatorów. Samochody, jeżeli w ogóle to poruszały się głównie na krótkich dystansach. Jak zatem rozpoznać, że nadszedł czas na wymianę akumulatora?

Jest kilka ważnym symptomów, na jakie kierowcy powinni zwrócić uwagę

Nowoczesne akumulatory ze względu na zaawansowaną budowę wymagają, by kierowcy dokonali ich sprawdzenia w serwisie. Są jednak pewne symptomy, które oznaczają, że akumulator traci swoją moc. Jeśli zauważysz w swoim samochodzie przygasające kontrolki na desce rozdzielczej albo światła mijania w chwili kiedy uruchamiasz silnik, powinieneś postarać się o nowy akumulator.

W samochodach wyposażonych w system start stop ważnym symptomem jest brak odłączenia silnika podczas postoju na światłach. Dzieje się tak pomimo tego, że funkcja start/stop jest aktywna. W takiej sytuacji wizyta w serwisie jest niezbędna, jeżeli nie chcesz mieć kłopotów.

Nowy akumulator do samochodu z systemem start stop powinien być  wykonany w odpowiedniej technologii (np. Bosch S5 AGM lub S4 EFB, Duracell EXTREME AGM, Varta, Centra Start-Stop AGM). Tylko takie akumulatory gwarantują pewną funkcjonalność i żywotność  samochodu. Podczas wymiany akumulator należy zarejestrować w pojeździe  i przeprowadzić test z użyciem testera usterek.

Posiadasz system start stop w samochodzie? Sprawdź jak akumulator powinieneś posiadać

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News