Ten dodatek to ponad 600 zł. Polacy często nie wiedzą, że można go uzyskać bez żadnych kryteriów

Ten dodatek to ponad 600 zł. Polacy często nie wiedzą, że można go uzyskać bez żadnych kryteriów

bon turystyczny wczasy pod gruszą wakacje dodatek pieniądze

Podaj dalej

Większość świadczeń oferowanych w Polsce jest wszystkim znana, ale wśród nich znajduje się jeden dodatek, z którym niewiele osób miało do czynienia. Tymczasem nie jest trudno go dostać, bo wystarczy odrobina chęci i przedsiębiorczości, by zyskać dodatkowe pieniądze w portfelach tych, którzy nie mają w nich nadmiaru gotówki.

Kryterium wcale nie jest wiek ani dochód

Dodatek, o jakim mowa przyznaje w Polsce instytucja jaką jest Urząd Pracy. Do tego by otrzymać nawet ponad 600 zł dodatkowo nie jest potrzebny ani określony dochód, ani wiek. Na takie świadczenie mogą liczyć osoby, które prace straciły. Niezależnie od tego, czy mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych, czy muszą na taki zasiłek oczekiwać.

Niewiele osób, które znajdą się w takiej sytuacji, zdaje sobie sprawę, że taki dodatek także warto zyskać. Jedyne co trzeba zrobić to postarać się o samodzielne znalezienie nowego pracodawcy, po uprzednim zarejestrowaniu się w Urzędzie Pracy. Tym bardziej że pomoc od państwa w okresie bezrobocia to nieco ponad 1000 zł miesięcznie.

dodatek pup
Pixabay

Taki dodatek to motywacja – ile można zyskać?

Osoby, które straciły pracę, mogą starać się o dodatek aktywizacyjny. Jego nazwa w dużej mierze wynika z tego, że takie osoby same prężnie działają, by na rynek pracy powrócić. Dodatkowe 600 zł, kiedy państwo wypłaca zasiłek w wysokości 1304,10 zł brutto przez pierwsze trzy miesiące, a potem 1024,10 zł brutto, nie są wówczas bez znaczenia.

Co ważne istnieje możliwość, by taki dodatek otrzymać nawet wtedy, gdy dostaniemy skierowanie do pracy wystawione przez urząd. Zatem nie tylko wtedy, gdy sami tę pracę znajdziemy.

Tak będzie w przypadku, gdy osoba podejmująca pracę świadczy ją w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w zawodzie lub służbie. Co za tym idzie, otrzyma niższe wynagrodzenie od minimalnego. Taki dodatek wówczas wyniesie tyle, co różnica między minimalnym wynagrodzeniem a faktycznym. Nie więcej niż 50% zasiłku, na który normalnie przysługiwałby bezrobotnemu.

Wysokość dodatku za samodzielne znalezienie pracy w głównej mierze jest zależna od wysokości zasiłku dla bezrobotnych w danym roku. To dlatego, że stanowi dokładnie połowę jego wartości.

W przypadku roku 2023 zasiłek dla bezrobotnych wynosi 1304,10 zł brutto, więc maksymalna kwota dodatku aktywizacyjnego może osiągnąć kwotę 652,10 zł netto. Rządzący jednak w drodze przepisów pozostawili ostateczną decyzję co do jego wysokości staroście. Dlatego kwoty zależnie od urzędów mogą być różne.

W jakich sytuacjach taki dodatek nie przysługuje?

Jest kilka wyjątków, kiedy nie można się starać o dodatek aktywizacyjny. Tak jest w przypadku osób, które podjęły zatrudnienie w ramach robót publicznych lub prac interwencyjnych.

Podobnie będzie w przypadku osób skierowanych przez urząd do pracy, na stanowisko, na którym koszty wyposażenia lub doposażenia zwrócono pracodawcy.

Tak samo będzie w przypadku osób, które:

-podjęły zatrudnienie u pracodawcy, u którego posiadały stanowisko pracy, lub wykonywały inną pracę zarobkową bezpośrednio przed rejestracją w urzędzie pracy,
– przebywają na urlopie bezpłatnym.
– pracują u pracodawcy zagranicznego.
– między kolejnymi umowami o pracę występuje przerwa obejmującą dzień roboczy, a w trakcie tej przerwy osoba nie zarejestrowała się w PUP. Wówczas nie jest już zachowana ciągłość zatrudnienia. Czytaj także: Tysiące Polaków zyska wkrótce zupełnie nowy dodatek. Tym razem rząd wypłaci na konta nawet 2400 złotych

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News