Ten dodatek to będzie zupełna nowość. Kiedy się pojawi i kto otrzyma ponad 3000 zł - bez względu na dochód?

Ten dodatek to będzie zupełna nowość. Kiedy się pojawi i kto otrzyma ponad 3000 zł - bez względu na dochód?

dodatek od zus

Podaj dalej

Przeważnie każdy dodatek finansowy w Polsce to efekt pracy rządzących i ich pomysłów na wsparcie Polaków. Bywa jednak i tak, gdy taki finansowy mechanizm to efekt licznych protestów reprezentującej tysiące rodaków grupy, która znajduje się w trudnej sytuacji. Nie tylko finansowej. Tak jest w przypadku zupełnie nowego świadczenia, jakie pojawi się już w przyszłym roku.

Nowy dodatek w 2024 roku to ponad 3000 zl

Zupełnie nowe świadczenie to dodatek, jaki pojawi się w 2024 roku i z jakiego skorzystają tysiące Polaków. Nie będzie tu istotna kwota dochodów wnioskujących. Liczy się zupełnie co innego. Takie pieniądze wywalczyła grupa wielokrotnie protestujących Polaków, których potrzeby są szczególne. Codziennie bowiem zmagają się z wieloma trudnościami, niepozwalającymi im samodzielnie egzystować.

Nowe świadczenie, które wyniesie maksymalnie 3176,88 zł,  trafi do osób z niepełnosprawnościami. Rząd zadecydował, że w tym przypadku wiek i dochód nie będą miały wpływu na wysokość świadczenia. Ponadto, takie wsparcie będzie przysługiwać niezależnie od innych form wsparcia. Co oznacza, że nie trzeba będzie rezygnować z dodatku, jeśli pobiera się rentę socjalną. Czytaj także: Dodatkowe 500 plus od lipca. Rząd opublikował właśnie ważne dane – wiadomo, kto je dostanie

dodatek finansowy 2024 niepełnosprawni
Pixabay/svklimkin

Opiekunowie niepełnosprawnych też zarobią więcej

Ważną kwestią jest zmiana prawa, która pozwoli więcej zarobić więcej opiekunom osób z niepełnosprawnością. Będą mogli dorobić do świadczenia pielęgnacyjnego. Jak będzie to działać?

Jeśli podopieczny nie wybierze własnego świadczenia wspierającego, to jego opiekun będzie mógł otrzymywać zmodyfikowane świadczenia pielęgnacyjne. Będzie ono w dotychczasowej wysokości z możliwością dorabiania (do połowy minimalnego wynagrodzenia). To w skali roku da ekstra ok. 20 tys. zł.

– Świadczenie, które wprowadzamy, jest przede wszystkim upodmiotowieniem osoby z niepełnosprawnością, ale jest także zapewnieniem tym, którzy dotychczas sprawowali nad nimi opiekę, możliwości niezależnego życia, często powrotu na rynek pracy – informował Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. Czytaj także: Tysiące Polaków ma na to czas do tylko do 22 maja. Potem niektórzy stracą nawet 5000 złotych

ciąg dalszy publikacji pod grafiką

dodatek finansowy niepelnosprawni i opiekunowie
Pixabay/Adam

Nowy dodatek finansowy, czyli świadczenie wspierające wejdzie w życie etapami

Nowe rozwiązania finansowe kwestii pieniędzy w życiu osób z niepełnosprawnościami zakłada wprowadzenie ich etapami. Świadczenie wspierające, kwotowo będzie związane z wysokością renty socjalnej. Ta w 2023 r. wynosi 1588,44 zł. Nowe wsparcie przysługiwać będzie w wysokości od 50 do 200% renty socjalnej.

Na początek, od 1 stycznia 2024 r., taki dodatek finansowy uzyskają osoby z niepełnosprawnościami z najwyższym poziomem potrzeby wsparcia. Wyniesie on 200% renty socjalnej.

W drugim etapie, od 1 stycznia 2025 r., takie świadczenie dostępne będzie również dla osób z niepełnosprawnościami ze średnim poziomem potrzeby wsparcia. Wysokość wyniesie 100% renty socjalnej.

Trzeci i ostatni etap wprowadzania przepisów o dodatkowych pieniądzach zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Wówczas takie świadczenie wspierające otrzymają także dla osoby z niepełnosprawnościami z kolejnym poziomem potrzeby wsparcia. Kwota wsparcia osiągnie wówczas wysokość 50% renty socjalnej.

Rząd uruchomił specjalną infolinię. Pod numerem telefonu 22 245-61-00 można uzyskać szczegółowe informacje. Zarówno na temat wydawanych przez wojewódzkie zespoły decyzji o przyznaniu wsparcia, jak i na temat samego świadczenia wspierającego. Czytaj także: Nowe świadczenie dla wszystkich rodziców już od 2025 roku. Kwota to ponad 1000 złotych

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News