Korzystający z węgla Polacy na razie sporo oszczędzają. To ze względu na ceny surowca, którego zakup jest sporo tańszy, niż w zeszłym roku. Problemem jest fakt, że dodatek na węgiel był jednorazowy, tak jak i wsparcie dostaw surowca do domu. W przyszłości na skutek unijnych przepisów, taki zakup może być problemem. Krajowy surowiec może być nie do dostania. Dlaczego?
Restrykcyjne przepisy pogrążą polskich producentów węgla
Za cztery lata mają obowiązywać nowe unijne przepisy, które mogą pozbawić Polaków znacznej ilości krajowego węgla. Dotyczą one emisji metanu, którego znaczne ilości emitują polskie kopalnie.
Jeśli nie uda się zawrzeć kompromisu, który podniesie obecne restrykcyjne 5 ton metanu na 1000 ton wydobytego węgla, może to doprowadzić do zamknięcia polskich kopalni. W tej sprawie trwają obecnie konsultacje, a Polska walczy o podniesienie limitu do 8 ton na 1000 ton wydobytego surowca. Warto wiedzieć, że tylko w Polsce działają kopalnie, które mają być objęte restrykcyjnymi przepisami.
Wspomniała o tym fakcie europosłanka, Izabela Kloc w rozmowie z portalem WNP.pl
Nie jest tajemnicą, że istnieją technologie, które umożliwiają spełnienie rygorystycznych norm emisji metanu. Są one jednak kosztowne, a ich wprowadzenie wymaga czasu. Co taka sytuacja oznacza dla tych, którzy korzystają z węgla w domu?

Nowe dopłaty na zmianę ogrzewania – to propozycja, z której warto skorzystać
Węgiel jako paliwo do ogrzewania domów staje się powoli źródłem problemów. Zarówno przepisy odnośnie norm metanu, jak i wejście w życie ETS2, czyli nowego system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, niosą za sobą wyższe rachunki w domach.
Za emisje zapłacą wszyscy. Jak pisaliśmy tutaj, nowe opłaty obejmą także posiadaczy samochodów spalinowych, a także domów i mieszkań, gdzie paliwem do ogrzewania jest węgiel i jego pochodne.
W związku z tym, oferowane przez rząd programy dopłat na zmianę źródeł ciepła, wydają się dobrą opcją, by w przyszłości problemów uniknąć. Czasu jest wbrew pozorom niewiele. Biorąc pod uwagę, że w obecnym sezonie grzewczym wiele osób już nie było na węgiel stać, warto wiedzieć, ile można i na co uzyskać.
Nowe dopłaty pojawią się już w kwietniu. Będzie dzięki nim można zyskać dotację na zmianę węgla na odnawialne źródła energii i ciepła. Programów rządowych jest wiele, szczegóły tylko jednego z nich można znaleźć tutaj.
NIE PRZEGAP