Taniego węgla jest coraz mniej! Poziom zapasów drastycznie zmalał, a nadal miliony ton jadą za granicę

Taniego węgla jest coraz mniej! Poziom zapasów drastycznie zmalał, a nadal miliony ton jadą za granicę

wegiel pixabay

Podaj dalej

Wiadomo już, że pomimo działań rządu w Polsce zabraknie węgla na zimę. To dlatego, że wydobycie surowca, zamiast rosnąć spadło. Świadczą o tym dane z GUS, które potwierdziła Agencja Rozwoju Przemysłu. Najbliższa zima będzie najcięższą od wielu lat.

Węgla jest mniej, a eksport nadal się odbywa

Jak czytamy w publikacji portalu Śląskibiznes, ze względu na niedostatek węgla w najbliższym czasie Polakom może zabraknąć energii. To dlatego, że aż 70% produkcji prądu w Polsce pochodzi właśnie z deficytowego surowca.

Dane GUS i Agencji Rozwoju Przemysłu ujawniają, że wydobycie spadło, zamiast wzrosnąć w stosunku do zeszłego roku. W lipcu wyprodukowano go najmniej w całym 2022 r. To najnowsze informacje, które przedstawiono zaledwie kilka dni temu. Wynika z tego, że sytuacja pomimo rządowych dodatków i zakupów surowca zza granicy jest zła.

Najbliższa zima może okazać się najcięższą od wielu lat i to pod wieloma różnymi względami, a jej skutki ekonomiczne i społeczne będą odczuwalne jeszcze znacznie dłużej – informuje Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla.

W Polsce, mimo zapowiedzi zwiększenia produkcji, spada wydobycie węgla. Mało tego, eksport surowca trwa w najlepsze! Dlaczego?

Nie ma prawa, które tego zabrania i są umowy

Nie jest tajemnicą, że węgiel z polskich kopalń pomimo braków na polskim rynku wyjeżdża za granicę. Fakt opublikował dane dotyczące eksportu surowca, jakie uzyskała posłanka Mucha od wiceministra aktywów państwowych.

Wynika z nich, że od stycznia do czerwca tego roku do krajów Unii trafiło blisko milion ton polskiego surowca. Najwięcej, jak pisze Śląskibiznes, trafiło do Czech (560 000 ton). Na dalszych pozycjach znalazła się Ukraina (220 000 ton) i Niemcy (10 000 ton).

Co ciekawe, jak pisaliśmy tutaj, w obliczu trudności z zakupem węgla, Polacy kupują go po 1400 zł za tonę właśnie od Czechów. Czym jest zatem podyktowana decyzja o eksporcie surowca, którego brakuje?

„Obecnie nie ma przepisów, które zabraniałyby eksportu i wywozu węgla z Polski. Eksport tego surowca regulują stosowne umowy handlowe, które zostały zawarte przez spółki przed wybuchem wojny na Ukrainie. Należy podkreślić, że zerwanie tych umów naraziłoby poszczególne spółki na kary”– napisał wiceminister, Piotr Pyzik.

Trzeba jednak zauważyć, że nowych umów na sprzedaż polskiego węgla nie zawierano po 24 lutego br.

cd. tekstu pod grafiką

Zapasy węgla się kurczą- zmalały o 75%

Jak podaje Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla i o czym pisaliśmy tutaj, sytuacja na składach jest miejscami tragiczna. W lipcu 2021 roku na zwałach leżało ponad 4,9 mln ton węgla, a pod koniec lipca tego roku tylko ok. 1,2 mln ton. To spadek o ponad 75%!

PGG jest monopolistą w sprzedaży krajowego surowca i oferuje jako jedyną, metodę zakupu węgla przez Internet. Krąg tych, którzy mogą go kupić zawężono do Polaków, firmy nie mają na co liczyć. Importowany węgiel jest zaś drogi i gorszy jakościowo od polskiego.

„Embargo, którego Rosjanie w zasadzie nie odczuli, uderzyło bardzo mocno rynek węgla w Polsce, windując jego ceny do astronomicznych poziomów, skazując setki polskich firm na widmo zamknięcia, a miliony Polaków na ogromny wzrost kosztów ogrzewania” – komentuje Izba cytowana na portalu Śląskibiznes

Wydobycie większej ilości węgla w zaledwie kilka miesięcy nie jest możliwe. Wymaga to czasu i inwestycji. Dlatego IGSPW jest pewne: mimo działań rządu Polsce zabraknie zimą 4 – 6 mln ton węgla. To, jak twierdzi Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej spowoduje niedobory energii.

Milionom polskich rodzin zabraknie węgla na zimę, ale nie tylko one mają z tym wielki problem. Surowca potrzebują także m.in. producenci i rolnicy. Zanosi się na to, że najbliższa zima okaże się jedną najcięższych od wielu lat pod wieloma względami.

Tani węgiel za jedyne 1400 zł za tonę. Oto gdzie bez żadnych problemów Polacy go kupują

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News