Tanie paliwo? Eksperci są zgodni- Polacy mogą tylko o nim pomarzyć

Tanie paliwo? Eksperci są zgodni- Polacy mogą tylko o nim pomarzyć

benzyna diesel ceny paliwo

Podaj dalej

Wysokie ceny na stacjach benzynowych pojechały na wakacje i za paliwo płacimy dużo mniej niż dwa miesiące temu. Na rynku ropy nadal widać odwilż cenową, czy to oznacza, że będzie już tylko taniej na stacjach?

Polacy nie mają co się łudzić, paliwo będzie taniało tylko przez chwilę

Rynek ropy interesuje kierowców, bo ze względu na jej kursy mogą liczyć na tańsze lub droższe paliwo na stacjach. W wakacje drożyzna odpuściła, a ceny są na poziomie tych, jakie obowiązywały w lutym tego roku. Niestety eksperci nie mają złudzeń– o cenie 5 czy 6 złotych za litr możemy jedynie pomarzyć. Średnie ceny diesla nadal krążą w granicach 7 złotych za litr.

Baryłka ropy staniała, ale kierowcy nie mogą liczyć na tendencję spadkową na stacjach benzynowych. Dlaczego tak się dzieje? Cena baryłki to nie jedyny czynnik, jaki decyduje o finalnej cenie paliwa w dystrybutorach.

benzyna diesel ceny paliwo
fot. freepik.com – unaihuiziphotography

Jesienią i zimą kurs pójdzie w górę

Polscy kierowcy mogą być wkrótce niemile zaskoczeni cenami diesla i benzyny. To dlatego, że problemem przy określaniu ceny na stacjach są wysokie ceny hurtu, marże detaliczne, a nade wszystko kurs dolara. To ostatnie ma spore znaczenie, jeśli chodzi o tankowanie w naszym kraju, bo polska waluta wciąż jest słaba.

Jak sytuacja będzie wyglądać jesienią i zimą trudno przewidzieć, ale jedno jest pewne. Paliwo kosztuje mniej o rządową obniżkę VAT-u, która nie będzie obowiązywać wiecznie. Zimą zakłada się wzrost kursu ropy brent, co niesie za sobą podwyżki cen za paliwo na stacjach.

Zdrożeje wszystko: gaz, prąd i węgiel

Sytuacja na rynku ropy jest dużo lepsza niż na rynku pozostałych surowców. Trwający kolejny miesiąc konflikt zbrojny w Ukrainie i sankcje dla Rosji pogarsza sytuacje na rynku energetycznym.

Rosja wstrzymuje dostawy gazu przez rurociąg Nord Stream, co powoduje wzrost cen surowca. Mówi się w tym roku jeszcze będzie trzy razy droższy w stosunku do poprzedniego. Ten sam scenariusz czeka węgiel i energię elektryczną. Dlatego kierowcy nie o ceny paliwa będą się martwić w najbliższym czasie.

Właścicieli diesli czekają kolejne problemy. Już jesienią zabraknie dla nich paliwa

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News