Tani węgiel za 900 zł za tonę. Rozchodzi się jak ciepłe bułeczki, są zapisy, ale na surowiec trzeba poczekać

Tani węgiel za 900 zł za tonę. Rozchodzi się jak ciepłe bułeczki, są zapisy, ale na surowiec trzeba poczekać

węgiel skład węgla

Podaj dalej

Polacy radzą sobie sami z zabezpieczeniem surowca do ogrzewania domów i by nie nadwyrężać domowego budżetu zaczęli kupować węgiel zza granicy. Jak pisaliśmy, można go kupić tanio na Ukrainie i w Czechach. W tej drugiej lokalizacji kosztuje niewiele, bo nawet nie 1000 zł za tonę, a i transport czasami można mieć gratis. W zasadzie można było.

Polacy tłumnie ruszyli na zakupy i czeski węgiel wykupili

Jak pisaliśmy, tani węgiel można kupić na przygranicznych składach, które oferują nawet usługi transportowe. Polacy w obliczu drożyzny na polskich składach, na których przeważa surowiec z importu o dyskusyjnej jakości, ruszyli tłumnie na zakupy do Czech.
Jak pisze Wirtualna Polska, czeski węgiel błyskawicznie zniknął, a jak mówią właściciele skupów cytowani przez portal-nie ma już sensu strzępić sobie języka, pytając, kiedy będzie kolejna dostawa. Niektórzy zapisują chętnych do kolejki, ale najbliższa dostawa to nawet miesiąc oczekiwania.

Trudno się dziwić Polakom, którzy śledzą na bieżąco informacje o tym, gdzie można węgiel kupić taniej i mieć ciepło w domu zimą. Czeski węgiel to okazja, bo kosztuje w przeliczeniu na polską walutę około 900 zł za tonę. Szczególnie poszukiwany ekogroszek to wydatek nieco ponad 1300 zł. Tani węgiel można było kupić bez problemów. Bez logowania się miesiącami w e-sklepie i bez stania w kilkudniowych kolejkach. Potrzeby są ogromne, a zakup taniego węgla graniczy w Polsce z cudem. Dlatego ci, którzy mogli, skorzystali z okazji i czeski węgiel wykupili.

Zakupy węgla na czeskich składach- sposób na oszczędzanie, który może sporo kosztować

Czeski węgiel oferowany na składach w cenie znacznie niższej niż w Polsce to nie węgiel kamienny, a brunatny. Jak pisze Wirtualna Polska, Polacy kupowali go świadomie, pomimo tego, że jest mniej kaloryczny i nie wszędzie można nim palić. Jak czytamy w publikacji portalu, Czesi zapewniają, że jest „wyjątkowo dobry i nadaje się do palenia w domowym piecu”.

W Czechach jest w ten sposób używany, ale w niektórych województwach w Polsce jego stosowanie jest zabronione. Tu wyjątkiem są jedynie mieszkańcy dwóch województw: warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, gdzie takich uchwał nie ma. W trzech innych: Lubelskim, Lubuskim i Małopolskim można palić węglem brunatnym, o ile jest dobry a klasa pieca odpowiednia.

Wszyscy jednak pamiętamy słowa prezesa PiS, który podczas spotkania w Nowym Targu. Jasno dał Polakom do zrozumienia, jak mają sobie radzić tegorocznej zimy mówiąc: „Trzeba w tej chwili palić wszystkim, poza oponami czy podobnymi szkodliwymi rzeczami, bo Polska musi być ogrzana”.

Dlatego Polacy radzą sobie, jak mogą, mając ograniczony budżet na ogrzewanie. Nawet w marketach ceny surowców sięgają kwoty 4000 zł za tonę. Tani węgiel od ręki,  jaki oferowała jedna z polskich kopalń już został wykupiony. Na kolejną pulę trzeba czekać. Podobnie jest w kopalni Budryk.

Drugi kierunek to Ukraina. Ta zapowiedziała, że wyśle we wrześniu do Polski 100 000 ton węgla i Polscy będą go mogli kupić w kraju. Taką dostawę,  by pomóc Polakom zadeklarował prezydent Ukrainy. Mieszkający w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej kupują go sobie sami. Ze względu na koszty transportu to im najbardziej opłaca się taki zakup.

PILNE: Będzie nowy, dobry węgiel w rewelacyjnej cenie. Już wiadomo, że 100 000 ton przyjedzie do Polski

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News