Uchwalona w dniu 23 czerwca ustawa gwarantuje Polakom tani węgiel, brykiet i pellet w ilości 3 ton. W ustawie tanie paliwa do domu mają zawierać 85% węgla kamiennego, co oznacza, że teoretycznie powinien być objęty dopłatami. Czy tak jest na pewno?
Nie tylko węgiel będzie tańszy do ogrzewania domu
Przegłosowana Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw obejmuje dopłatami węgiel opałowy, brykiet i pellet.
W związku z tym, że nie ma w niej mowy o ekogroszku wielu Polaków nie wie, czy będzie mogło zapłacić sporo mniej za ten surowiec do ogrzewania domu. Dopłaty, a raczej rekompensaty dla sprzedających umożliwiający tańszy zakup surowca, według ustawy obejmują te surowce, które zawierają 85% węgla kamiennego.
Dlatego na tańsze zakupy nie mogą liczyć Polacy, którzy ogrzewają domy np. pelletem z drewna. To dlatego, że tego surowca nie objęto unijnym embargiem.
Ekogroszek produkuje się z węgla kamiennego, dlatego wszyscy chętni na zakup skorzystają z niższej ceny na zakup 3 ton surowca.

Kiedy będzie można kupić tani ekogroszek?
Tańsze zakupy poszukiwanych paliw do domu staną się faktem w dniu wejścia w życie uchwalonej ustawy. Dopiero wtedy Polacy w związku z trudną sytuacją na rynku, będą mogli sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Niestety w ramach wsparcia rządzących można będzie kupić jedynie 3 tony węgla, pelletu, brykietu i ekogroszku. Tylko taką ilość obejmuje system rządowych dopłat.
Jak podaje MKiŚ, przepisy dotyczące rządowych rekompensat powinny pojawić się jeszcze w lipcu. Dlatego zakup tańszego ekogroszku teoretycznie będzie możliwy w tym miesiącu.
Rządowa ustawa mówi jasno, że jej przepisy obejmują paliwa stałe wydobyte na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz do niej sprowadzane. Doprecyzowano jednak, że jedynie w okresie od dnia 16 kwietnia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. W rezultacie wcześniej zakupiony węgiel nie jest objęty rządową rekompensatą.
– Ekogroszek jest traktowany jako zwykły węgiel i zostanie objęty dopłatami. Dopłaty będą zarówno do węgla krajowego, jak i importowanego. Cena zawsze będzie taka sama niezależnie czy będzie to miał, kostka czy ekogroszek – precyzuje ekspert JakiEkogroszek.pl.