Tani węgiel w e-sklepie łupem złodziei! Wykorzystali dane klientów i kupili tanio kilkaset ton surowca

Tani węgiel w e-sklepie łupem złodziei! Wykorzystali dane klientów i kupili tanio kilkaset ton surowca

węgiel i ekogroszek jak taniej kupić

Podaj dalej

Poszukiwany polski tani węgiel z e-sklepu PGG znika w zaskakującym tempie. Problem z zakupem ma tysiące Polaków. Dlatego wielu z nich skusiło się na oferty internetowych staczy, którzy mieli im pomóc w zakupie surowca. Polskiej Grupy Górniczej przestrzegała klientów przed taką formą zakupów ze względu, że nosi znamiona oszustwa. Dziś pierwsi z nich wpadli w ręce policji.

Kupowali tani węgiel, korzystając z fałszywych kont i skradzionych danych

Jak informuje portal slaskibiznes.pl, policjanci ujęli na gorącym uczynku czterech oszustów, którzy kupowali tańszy węgiel z e-sklepu PGG. By dokonać zakupów, wykorzystywano skradzione dane osobowe, by na fałszywe dokumenty dokonać odbioru surowca z jednej z kopalń spółki.

Jak informują funkcjonariusze, taki proceder umożliwił oszustom nabycie co najmniej kilkuset ton węgla. Zapłacili za niego dużo niższą cenę, niż ta, jaka obowiązuje na składach.

– Podejrzanych doprowadzono do Prokuratury Rejonowej w Tychach, zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutów trzem osobom- właścicielowi składu opału oraz dwóm pracownikom tej firmy. Przyznali się i zostali objęci dozorem policyjnym oraz poręczeniami majątkowymi w wysokości 50 tys. zł. Grozi im do 8 lat więzienia – poinformował oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

węgiel
Shutterstock

Sprawców ujęto na gorącym uczynku

Ujęcie sprawców było możliwe dzięki informacjom z Polskiej Grupy Górniczej S.A., która jak ujawniała wcześniej, prowadzi monitoring ruchu internetowego w swoim e-sklepie.
Specjaliści IT sprawują pieczę nad procesem zakupów, dlatego  zgłaszają każdą nieprawidłowość, świadczącą o zamiarze popełnienia przestępstwa. Aresztowanie oszustów miała miejsce dzięki zastosowaniu powyższych procedur bezpieczeństwa.

Wśród oszustów ujawnionych przez informacje PGG jest właściciel składu opałowego na terenie Małopolski. Jutro odbywa się kolejna sesja sprzedaży węgla w e-sklepie PGG. W związku z tym, przypomina klientom, by nie udostępniali swoich danych fałszywym pośrednikom.

Aresztowani mężczyźni kupowali węgiel w e-sklepie PGG S.A., posługując się danymi personalnymi byłych klientów składu opałowego, ale korzystali z nich bez ich wiedzy. Straty oszacowano na co najmniej kilkaset tysięcy złotych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News