Węgiel z rządową dopłatą wciąż można dostać. Na taki zakup pozostało jednak niewiele czasu. Warto się pospieszyć i nie czekać na ostatnią chwilę. Tym bardziej, że zbliża się pora, gdy wielu Polaków robi zapasy na kolejny sezon zimowy.
Tani węgiel na wniosek czasami tylko do 15 lutego
Chętni na węgiel z rządową rekompensatą nie powinni zwlekać z wnioskami. Takie muszą złożyć ponownie, pomimo tego, że w 2022 r. dodatek dostali, a węgla nie odebrali – wcale albo jedynie 1,5 tony. Czasu jest coraz mniej. W niektórych gminach np. w Chełmie jest na to czas jedynie do 15 lutego.
Trzeba uwzględnić fakt, że zanim węgiel będzie wydany trzeba czekać na rozpatrzenie wniosku, a wówczas wnieść opłatę na wskazane konto bankowe. Rozporządzenie Ministra Aktywów Państwowych z dnia 1 grudnia 2022 r. określa termin finalny realizacji wpływających wniosków na dzień 15 kwietnia.

Termin na odbiór dostaw upływa 31 kwietnia
Pozytywne rozpatrzenie wniosku i wniesienie opłaty jest warunkiem uzyskania paliwa stałego dla gospodarstwa domowego. Tani węgiel zakupiony w ramach limitu 3 ton surowca można było zamawiać na raty. Co ważne, w cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę.
Nie wszyscy węgiel w pierwszym terminie zakupili, bo surowca często było za mało. W związku z tym o niewykorzystany limit można wnioskować w tym roku. Wraz z wnioskiem konieczne jest złożenie oświadczenie, że wnioskodawca ani żaden członek jego gospodarstwa domowego, na rzecz którego jest dokonywany zakup po preferencyjnej cenie, nie kupili paliwa stałego w ilości określonej przepisami na sezon grzewczy 2022-2023.
Ustawowy termin realizacji wniosków 30 kwietnia br. jest zależny od dostępności surowca i kolejności wpływania wniosków. Surowiec na skupach znacznie tanieje, w związku z tym wielu Polaków rozważa zakupy na przyszły sezon grzewczy.
NIE PRZEGAP
Węgiel dawno nie był tak tani. Polacy już rozważają zakupy na zapas