Tani węgiel rozchwytywany. Czesi zszokowani- takiego najazdu się nie spodziewali

Tani węgiel rozchwytywany. Czesi zszokowani- takiego najazdu się nie spodziewali

wegiel z czech

Podaj dalej

Polski węgiel jest tani, ale ciężko go dostać. Poza tym już wiadomo,że nie dla wszystkich go wystarczy na zimę. Podczas gdy rządzący sprowadzają surowiec z odległych zakątków świata Polacy radzą sobie sami. Szukając alternatywy za granicami państwa, przekazują sobie informacje o tym, gdzie dobry węgiel można tanio kupić.

Od tygodni trwa szturm na Czechy-  takiego popytu na węgiel nigdy nie było

W Polsce tani węgiel kosztuje już dziś ponad 1400 zł za tonę, a ekogroszek 1770 zł/t. To ceny producentów od których kupno surowca jest bardzo problemowe. Zakup albo jest możliwy przez sklep internetowy, gdzie szybko znika, albo z kopalni, gdzie w tej chwili czeka się nawet miesiąc.

To dlatego Polacy szukają alternatywy na tanie grzanie i udają się do Czech lub kupują węgiel z Ukrainy. Zakup w Czechach jest bardziej opłacalny i to właśnie Czesi przeżywają prawdziwy najazd na składy z węglem.

Czeska prasa informuje, że popyt jest tak duży, że węgiel znika w okamgnieniu.

W piątek mieliśmy 30 ton węgla, w poniedziałek po południu nie mieliśmy nic” — mówi na łamach seznamsprawy.cz, Jakub Hanuš, pracownik składów węgla firmy Olvan Náchod.

Pretensji nikt o to nie ma, bo powód tej sytuacji jest dla naszych sąsiadów zrozumiały.

„U nich tona kosztuje od 20 do 25 tys. koron, w Czechach płacą ok. 5,5 tys. koron za tonę” – opisuje sytuacje portal seznamsprawy.cz.

węgiel pixabay
Pixabay

Czeskie składy świecą pustkami- surowiec schodzi tonami

Czeski portal informuje, że zapasy surowca są na wyczerpaniu. Wszystko co trafia na składy jest od razu wykupione, a telefony z Polski non stop dzwonią.

„Codziennie przyjeżdża do nas od 50 do 60 polskich aut”– mówi pracownik czeskiego składu węgla, Jakub Hanuš.

Jak czytamy w publikacji, nasi rodacy potrafią po tani surowiec jechać kilometrami. Pokonują czasem dystans nawet 400 km. Sytuacja robi się na tyle poważna, że część czeskich składów ogranicza sprzedaż Polakom z, uwagi na zabezpieczenia na zimę własnych rodaków. To dlatego, że Polacy robią duże zakupy.

„Zamawiają dziesiątki ton, ponieważ chcą zabrać całą ciężarówkę, czyli od 25 do 30 ton. To nierealne” – mówi Hanuš w wypowiedzi dla czeskiego portalu.

NIE PRZEGAP

Tani ustawowy węgiel po 1000 zł za tonę. Ile dziś kosztuje w Polsce? Lepiej usiądź, zanim przeczytasz

PILNE: Będzie nowy, dobry węgiel w rewelacyjnej cenie. Już wiadomo, że 100 000 ton przyjedzie do Polski

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News