Tani węgiel prosto z kopalni do domu. Ekspert wyjaśnia jak zrobić to najtaniej i bez problemu

Tani węgiel prosto z kopalni do domu. Ekspert wyjaśnia jak zrobić to najtaniej i bez problemu

węgiel oszczędności sklep pgg ekogroszek pompa ciepła grzałka

Podaj dalej

Tani węgiel z e-sklepu PGG ciężko zakupić, ale na stronie producenta można już znaleźć bazę autoryzowanych sprzedawców i przewoźników. Oferują oni węgiel w nowej niższej cenie, w związku z tym można go zakupić z dostawą do domu. W teorii wygląda to na nieskomplikowany proces, jednak w rzeczywistości można napotkać kilka problemów. Dlatego ekspert portalu JakiEkogroszek.pl ma dla kupujących kilka ważnych porad.

Tani węgiel- zaplanuj zakup z listą pośredników od PGG

Na stronie PGG znajdziesz listę tych sprzedawców i pośredników, którzy sprzedają 3 razy tańszy węgiel niż obecnie kosztuje na składach. Sprawdzenie jaki sprzedawca oferuje surowiec w nowej tańszej cenie nie jest skomplikowany. Lista na której znajdziesz 172 pozycje cennikowe na 77 składach, uwzględnia miejsca w których kupisz tani węgiel i ekogroszek. Znajdziesz ją na stronie PGG.

Jak informuje ekspert portalu JakiEkogroszek.pl, nie każdy pośrednik obsługuje transport do wszystkich województw, a część z nich oferuje kuriera z transportem surowca. Zanim węgiel trafi do ciebie możesz jednak napotkać kilka barier. Jak ich uniknąć i pominąć płatne wsparcie pośredników sprzedaży węgla?

tani węgiel prosto do domu
YouTube/ JakiEkogroszek

Transport na duże odległości tylko w ten sposób

Dostarczenie węgla do domu często wymaga pokonania dużych odległości. To oznacza, że kupujący musi za to dopłacić nawet 700 zł za tonę.
Tyle wynosi koszt dowozu kurierem do domu.

Przy tej opcji „węgiel zostanie odebrany z kopalni, spakowany do worków i wysłany na palecie niestety trzeba ponieść koszty w okolicach 700 zł za tonę – informuje ekspert portalu JakiEkogroszek.pl.

Transport węgla z kopalni na odległość ok. 200 km jak sprawdził ekspert, to koszt od 3500 – 4000 zł. Taki wydatek stawia opłacalność zakupu tańszego węgla pod znakiem zapytania. Jest jednak jeszcze jedna opcja- transport łączony.

Nie jest jednak łatwo znaleźć drugą osobę chętną na tani ekogroszek z samej kopalni w tym samym czasie. W przypadku węgla jest łatwiej. Jak więc zapłacić za transport grosze? Umówić się na wspólny zakup z sąsiadem lub znajomym.

tani węgiel z dostawą do domu
YouTube/JakiEkogroszek

Jak długo trzeba czekać na odbiór?

Według eksperta portalu JakiEkogroszek.pl, największym problemem przy zakupie taniego węgla to wydłużające się terminy odbioru taniego węgla z PGG.

Kolejna rzecz która może sprawić kłopot to termin odbioru. Teoretycznie jest dużo czasu, aż 45 dni, ale często tydzień, a nawet dwa do przodu jest już wszystko zajęte. Warto też sprawdzać często terminy ponieważ raz są, a raz ich nie ma. Zajęte już dni nagle mogą ponownie być dostępne– zauważa na nagraniu ekspert

Dlatego kalendarz na stronie internetowej sklepu, to nie jedyna opcja ustalenia terminu dostawy- można to zrobić również telefonicznie.

W moim przypadku osoba, z którą rozmawiałem zapewniała, że dogodny dla mnie termin jest definitywnie zajęty i nie ma żadnej możliwości rezerwacji. Kilka godzin później był jednak dostępny – informuje ekspert z portalu JakiEkogroszek.pl

Dobrze jest wiedzieć, że sam odbiór węgla oznacza w perspektywie kilka godzin oczekiwania na odbiór surowca. Ten czas kierowcy wliczają do kosztu transportu zamówionego surowca.

Przyjazd do kopalni o siódmej rano, pozwalał odebrać węgiel dopiero następnego dnia. Podobnie było przy moim ekogroszku. Kierowca wyjechał wieczorem dzień wcześniej, spędził noc w samochodzie, a węgiel odebrał o piątej rano. W każdej kopalni może być inaczej ale warto odpowiednio się przygotować chcąc odebrać towar osobiście – informuje ekspert JakiEkogroszek.pl

tani węgiel z dostawa do domu kurierem
YouTube/JakiEkogroszek

Tani węgiel można odebrać tylko z tymi dokumentami

Decydując się na transport węgla do domu z kopalni trzeba pamiętać o sporządzeniu pełnomocnictwa dla firmy transportowej (należy je podpisać własnoręcznie).

Jak pisaliśmy wcześniej tańszy węgiel można odebrać jedynie okazując deklarację CEEB. Dane na tym dokumencie muszą się zgadzać z tymi na fakturze, deklaracji i pełnomocnictwie. To konieczność, o której pisze na swojej stronie PGG.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News